Myslimanë dhe të krishterë australian lutën së bashku për shi

Një grup myslimanësh në Australi i janë bashkuar të krishterëve në lutjet për shiun, pas zjarreve masive që kapluan këtë vend.

Më shumë se 50 burra, gra dhe fëmijë të dielën u mblodhën në Parkun Bonython në Adelaide për të kërkuar që shiu të bie për fermerët dhe viktimat e zjarreve në Australi.
Prifti Patrick McInerney gjithashtu u bashkua me adhuruesit për lutje, shkruan Daily Mail.
“Sot u bashkova me motrat dhe vëllezërit e mi muslimanë në Adelaide, në lutjet për shi,” tha ai.
“Një mik i imi, Profesori Mohamad Abdalla, tha fjalën e tij predikuese se pendimi te Zoti, i Cili është i Gjithëmëshirshëm, përbën kusht parësor për pranimin e lutjes”, shtoi Patrick McInerney.
Ky veprim vije një ditë pasi piloti Dick Lang, 78 vjeç dhe djali i tij 43-vjeçar, Clayton humbën jetën në zjarret në ishullin Kangaroo, në brigjet e Australisë së Jugut. Dyshja kishin qenë duke luftuar flakën dhe po ktheheshin në një pronë të familjes kur edhe përfunduan tragjikisht, transmeton Periskopi.
Kryeministri i Australisë së Jugut, Steven Marshall tha se humbja e jetëve ishte një lajm tragjik.
“Zemrat tona u drejtohen familjeve të atyre njerëzve që janë prekur,” tha ai.
Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Program fetar dedikuar ardhjes së Muhamedit a.s. si mëshirë për botën