Meke: Pak besimtarë, por tavafi nuk ndalet

Pasi vendi më i shenjtë në botë për myslimanët, ajo në Mekë, u mbyll javën e kaluar për shkak të përhapjes në rritje të koronavirusit, një numër besimtarësh janë ende aty duke i kryer ritet.

Siç e dimë Arabia Saudite ka ndaluar shtetasit e huaj të vijnë për pelegrinazh në Mekë. Këtë masë më pas i vendosi edhe për shtetas e vet.
Por gjithsesi, vendi më i populluar në botë dhe më specifiku sa i përket adhurimit të Zotit, nuk ka mundur të boshatiset tërësisht.


Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Fjalimi i drejtorit të Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame, Sabri ef. Bajgora me rastin e përurimit të këtij Instituti