Lutjet në kohën e COVID-19: Si u ‘përshtatën’ me rrethanat, xhamitë më të mëdha në botë

Për javë të tëra, xhamitë në të gjithë botën kanë ndërmarrë një seri masash që synojnë të frenojnë përhapjen e coronavirusit të ri.

Ndërsa një numër në rritje i vendeve njoftuan bllokime, kështu bënë edhe xhamitë, me shumë duke mbyllur dyert plotësisht dhe të tjerat që ndalojnë ritualet dhe duke u bërë thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.
Me numrin global të vdekjeve nga COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga coronavirusi, duke tejkaluar 70,000 dhe më shumë se 1.28 milion raste të infeksionit të konfirmuara, shumë xhami janë duke u përpjekur t’i mbajnë komunitetet e tyre të angazhuar duke përdorur transmetime live dhe stacione lokale për të transmetuar predikime dhe orë mësimi.
Në këtë drejtim, Al Jazeera ka sjellë një vështrim se si disa nga xhamitë më të mëdha në botë kanë rregulluar shërbimet e tyre në kohën e COVID-19:

Xhamia e Madhe e MekësAdhuruesve nuk u lejohet të hyjnë në Xhaminë e Madhe të Mekës dhe as Xhaminë e Profetit në Medine, dy xhamitë kryesore për myslimanët, pasi autoritetet saudite pezulluan lutjet më 19 mars në përpjekje për të luftuar përhapjen e virusit.
Ndalimi pasoi një seri masash të tjera në Mekë përfshirë: një ndalim fillestar të atyre që luten pranë Qabes; dhe një ndalim të Umres, të cilën e kryejnë rreth shtatë milionë myslimanë çdo vit.
Mbetet e paqartë nëse pelegrinazhi i Haxhit, të cilin çdo mysliman i aftë duhet ta kryejë një herë në jetën e tyre, do të mbahet këtë vit.

Xhamia Al Aqsa e JerusalemitLutjet myslimane në Xhaminë Al-Aqsa të Jerusalemit janë pezulluar që nga 23 marsi deri në njoftimin e mëtejshëm.
Dyert e xhamisë u mbyllën një javë para zbatimit të ndalimit të plotë, duke lejuar që besimtarët të mblidheshin vetëm për lutje në zonat e hapura të kompleksit.

Xhamia Fatih e TurqisëTurqia ka anuluar të gjitha faljet e xhematit në xhami, përfshirë lutjet e së Premtes, që nga 16 mars.
Shumë xhami që nga atëherë kanë shtuar disa rreshta në fund të ezanit, duke njoftuar njerëzit për vendimin dhe duke u bërë thirrje atyre që të luten në shtëpi.
Xhamitë më të mëdha gjithashtu kanë transmetuar lutje përmes mikrofonave.
Ndërsa Xhamia Fatih, një nga xhamitë më të mëdha dhe më historike të Stambollit i ka mbajtur dyert e saj të hapura, lutjet e xhematit janë të ndaluara, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.
Turqia është ndër 10 vendet e goditura më keq në botë, me më shumë se 27,000 raste me coronavirus dhe gati 600 vdekje.

Xhamia e Madhe e Shejh Zayed në Emiratet e Bashkuara ArabeXhamia e Madhe e Shejh Zayed është mbyllur për lutje dhe vizita që nga 15 marsi.
E vendosur në Abu Dhabi, kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe, vendi është xhamia më e madhe e vendit dhe vendi kryesor i adhurimit për lutjet e përditshme, të Premte dhe Bajram.
Duke qenë edhe një vend për adhurim, xhamia konsiderohet gjithashtu një tërheqje kryesore turistike.
Sipas Amr Salah, një banor i Abu Dhabi dhe vizitor i shpeshtë i xhamisë, kompleksi është mbyllur plotësisht.

Xhamia e Madhe Moussawi e IrakutUdhëheqësi i lartë i shiitëve në Irak, Ajatollahu Ali al-Sistani ka nxjerrë disa akte që u bëjnë thirrje qytetarëve në distancë sociale dhe të shmangin tubimet fetare në mënyrë që të frenojnë përhapjen e coronavirusit.
Ashtu si xhamitë e tjera në të gjithë vendin, dyert e Xhamisë së Madhe të Mousawi në qytetin jugor të Basra të Irakut janë mbyllur për adhuruesit dhe vizitorët.
Iraku, i cili ka vendosur një shtetrrethim mbarëkombëtar që nga 17 marsi, ka konfirmuar më shumë se 950 raste të COVID-19 dhe 60 vdekje.

Xhamia Kombëtare e MalajzisëAutoritetet e Malajzisë kanë vendosur një urdhër kontrolli lëvizjeje që nga 17 marsi.
Sipas Siti Syuhada, një banor i Kuala Lumpur, direktiva ka nënkuptuar që të gjitha xhamitë janë të mbyllura për publikun, me vetëm imami dhe anëtarët e stafit të lejuar të hyjnë.
Në Xhaminë Kombëtare të Malajzisë, një tërheqje turistike dhe qendër kryesore fetare në kryeqytet, xhamia ka vazhduar të bëjë pesë thirrjet ditore për lutje.

Xhamia në Lindje të LondrësXhamia më e madhe në Mbretërinë e Bashkuar, Xhamia në Lindje të Londrës ka ndaluar hyrjen e të gjithë anëtarëve të publikut, si një masë për të frenuar përhapjen e coronavirusit, përcjell Telegrafi.
Pasi mori një qëndrim fillimisht të kufizuar për të frenuar përhapjen e virusit, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, njoftoi një mbyllje mbarëkombëtare në 24 mars, duke mbyllur hapësirat publike dhe duke ndaluar njerëzit të largoheshin nga shtëpitë e tyre, përveç nëse për qëllime të nevojshme.
Para kësaj lëvizjeje, shoqatat myslimane përfshirë Këshillin Mysliman të Britanisë (MCB) u bënë thirrje udhëheqësve të xhamive në Mbretërinë e Bashkuar të përgatiten për një pezullim të lutjeve komunale duke vendosur lidhje video për predikimet dhe aktivitetet e drejtpërdrejta.
Mbretëria e Bashkuar ka një nga numrat më të lartë të rasteve të konfirmuara të COVID-19, me rreth 50 mijë dhe rreth 5 mijë të vdekur.

Qendra Kulturore Islame e New York-utQë nga 20 marsi, Qendra Kulturore Islame e New York-ut, e cila është një nga xhamitë më të mëdha në qytetin amerikan, ndaloi të gjithë xhematin duke përfshirë lutjet e së Premtes, si dhe klasat javore dhe fundjavave, sipas faqes së saj të internetit.
Sipas faqes së internetit të qendrës, lutjet e së Premtes janë pezulluar, por orët e rregullta dhe aktivitetet janë duke u zhvilluar virtualisht përmes Zoom dhe Facebook Live.
Presidenti amerikan Donald Trump lëshoi një paralajmërim të udhëtimit nga 28 mars për zonën e goditur me vështirësi në New York për të kufizuar përhapjen e virusit.
Edhe SHBA-të janë në krye të listës së vendeve me raste të konfirmuar COVID-19 në më shumë se 340,000 raste, si dhe numër Shtetet e Bashkuara gjithashtu kanë raportuar më shumë se 10 mijë vdekje.Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Fjalimi i drejtorit të Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame, Sabri ef. Bajgora me rastin e përurimit të këtij Instituti