Vajza muslimane fiton Kampionatin Botëror të Kujtesës

Një e re muslimane nga Pakistani i ka bërë muslimanët krenarë duke fituar 'Kampionatin e Kujtesës Botërore' të mirënjohur të mbajtur në Kinë.

Emma Alam fitoi në finalet globale të Kampionatit të 29-të të Kujtesës Botërore duke mundur më shumë se 300 garues nga e gjithë bota.

Garuesit ishin nga kombësi të ndryshme si Kina, Kanada, Malajzia, Mbretëria e Bashkuar, Koreja e Jugut, Vietnami, India, Algjeria, Shtetet e Bashkuara, Hong Kong, Macau, Tajvani, Libia, Katar dhe Iraku.

Emma garoi në rreth 10 disiplina në garën tre-ditore dhe shënoi 9500 pikë. Ajo u shpall kampion i përgjithshëm i 29 -të Kampionatin Botëror Memory.

Kandidatët me aftësitë më të mira, më të shpejta dhe të mprehta të kujtesës garuan për të demonstruar fuqinë e tyre intelektuale dhe për të vendosur lartësi të reja të asaj që kujtesa njerëzore mund të arrijë me të vërtetë.

Emma Alam plotësoi të gjitha kriteret e përmendura më lart dhe fitoi garën globale të kujtesës 2020.

Emma ka qenë një vajzë e ndritshme pasi edhe më herët ka fituar medalje të shumëfishta në kampionate të ndryshme. Ajo ka marrë pjesë dhe ka fituar disa medalje në Kampionatin e 3-të të Azisë dhe Paqësorit të Kujtesës në Malajzi, dhe Kampionatin e 28-të Botëror të Kujtesës në Kinë.

Kampionati Botëror i Kujtesës është një konkurs i organizuar i sporteve të kujtesës, në të cilin garuesit mësojnë përmendësh sa më shumë informacion brenda një periudhe të caktuar kohore.


Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Fjalimi i drejtorit të Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame, Sabri ef. Bajgora me rastin e përurimit të këtij Instituti