Xhamia e Lagjes Qyl

Vendi i xhamisë ku sot ekziston, kishte qenë shumë i vjetër (disa thonë menjëherë pas xhamisë së Hadumit).

Dhe në vendin e saj ngrihet xhamia të cilën e ndërtoi Shejh Qyli, prijës fetar nga një fshat i Malësisë së Gjakovës me 1817. Xhamia e Qylit e kishte edhe minaren, të cilën e rrënon pushteti komunist më 1961.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.