Ja çfarë shkruajnë mediat zvicerane për xhaminë e re të shqiptarëve në Wil

Per ndertimin e kesaj xhamie eshte shkruar shume dhe shpesh ne shtypin zviceran. Pjeserisht per shkak te rezistences qe nje pjese e banoreve te qyteit kane bere ndaj projektit

Fundjaven qe vjen, myslimanet e qytetit Wil perurojne xhamine e tyre. Ndertesa, per shkak te ndalimit te minareve ne Zvicer, eshte ngritur pa minare. Imami, Bekim Alimi, gjate nje prezantimi per gazetaret, sqaron se si kjo qender islamike e takimit do te mund te behet simbol integrimi.
Hapjes se kesaj xhamie, te frekuentuar kryesisht nga besimtaret shqiptare, mediat zvicerane i kane bere jehone te madhe. Me kete rast, shumica e mediave online ne gjuhen gjermane sot e kane publikuar nje artikull te agjencise zvicerane te lajmeve SDA, pjese nga i cili eshte edhe ky artikull i albinfo.ch ne gjuhen shqipe.
Projekti model i myslimaneve te Wilit eshte i fshehur ne fund te nje rruge njekaheshe jo larg stadiumit Bergholz. Ende nuk eshte vendosur ne fasade mbishkrimi -Mosche Wil-Xhamia Wil, i cili u drejtohet kryesisht besimtareve shqiptare.
Per ndertimin e kesaj xhamie eshte shkruar shume dhe shpesh ne shtypin zviceran. Pjeserisht per shkak te rezistences qe nje pjese e banoreve te qytetit kane bere ndaj projektit, i cili, sic shkruan sda ka qene nje nder shkaktaret e iniciatives kunder minareveâ, e cila u votua ne vitin 2009 nga zviceranet. Bazuar ne kete ndalese, edhe myslimanet e Wil-it u desh ta pershtatnin projektin e ndertimit te xhamise.
Me tutje ne artikull thuhet se nga 23 mije banoret e qytetit Wil, rreth 15 per qind jane te besimit islam dhe jane te organizuar ne nje shoqate, bashkesi te tyre. Shumica jane me prejardhje nga Shqiperia dhe Bosnja. Kur ishte bere kerkesa per ndertimin e xhamise, SVP vendore dhe nje pjese e qytetareve kishin kundershtuar. Ishin bere plot 200 ankesa!
- Pervec rezervave te tyre ndaj islamit, ata kishin argumentuar edhe me mungesen e vendeve te mjaftueshme per parkim dhe mungesen e lidhjes ne komunikacionin rrugor. Po ashtu ka pasur dyshime per financimin e ndertimit te xhamise, prejardhjen e parave, percjell albinfo.ch. Por, Alimi ngul kembe se per ndertimin e kesaj xhamie kursehet qe nga viti 1992 dhe se i gjithe financimi behet vetem nga donacionet e besimtareve te ketushem. Behet fjale per rreth 4 milione franga. Ne kete cmim eshte arritur edhe fale punes vullnetare te shume besimtareve.
Nderkaq, ankesat ishin hedhur poshte nga Departamenti kantonal i ndertimit dhe nga Gjykata Administrative.
Ne prag te perurimit te xhamise, imami Alimi thote: - Paragjykimet, per ndryshim nga para-denimet, une edhe mund ti kuptoj. Ato jane nje lloj mase preventive kunder dickaje te panjohur.
Ai me tutje shpjegon strukturen e nderteses se xhamise, e cila ofron hapesire per 600 besimtare. Ndersa me 99 dritaret e saj, xhamia, sipas Alimit, simbolizon 99 emrat e ndryshem qe perdorin njerezit ne bote per Zotin. Bekim Alimi thote po ashtu se, duke filluar nga viti 2004, falja e xhumase (te premteve) ne xhamia e Wilit behet qellimisht dhe me vetedije ne gjuhen gjermane, tranmseton albinfo.ch. Kjo edhe per faktin se eshte e deshirueshme qe bashkesia qe udheheq ai, te vizitohet edhe nga besimtaret e feve tjera.
Qendra islamike nuk do te jete vetem vend per lutje por edhe nje kontribut per promovimin e integrimit te myslimaneve ne shoqerine zvicerane thote ai me tutje. Ne 15 vitet e kaluara ai ka pritur me shume se 600 grupe (jo myslimane).

Mediat zvicerane qe i referohen artikullit te agjencise SDA, shkruajne se shumica e besimtareve myslimane ne Wil vijne nga Shqiperia dhe nga Bosnja. Sa i perket Shqiperise, mund te kuptohet se ketu, ne tekstin origjinal eshte bere ngaterrim (per mungese informimi) ne mes te shqiptareve si etni dhe Shqiperise si shtet. Ndryshe, dihet nga te gjithe se besimtaret myslimane ne Wil dhe ne gjithe Zvicren jane pothuajse te gjithe, shqiptare etnike nga Kosova dhe nga Maqedonia. (sqarim nga albinfo.ch).
Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.