Mbahet konferenca shkencore kushtuar Medresesë “Alaudin” Prishtinë

Kryesia e Bashkesise Islame te Republikes se Kosoves (BIRK) dhe Medreseja Alaudin ne Prishtine organizojne konferencen shkencore me titull Medreseja Alaudin e Prishtines â

Hapja solemne e konferences u be me kendimin e himnit te Kosoves dhe atij kombetar, si dhe me leximin e nje pjese nga Kurani fisnik, te cilen e lexoi nxenesi Uvjes Haxhiu. Ne kete ngjarje moren pjese Myftiu i Bashkesise Islame te Republikes se Kosoves, Naim ef. Ternava, ish presidenti i Republikes se Kosoves, z. Fatmir Sejdiu, Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skender Brucaj, Myftiu i Bashkesise Islame te Sanxhakut, Mevlud Dudiq, perfaqesuesi i Bashkesise Fetare Islame te Maqedonise, njeheresh edhe dekan i Fakultetit te Shkencave Islame ne Shkup, prof. dr. Fahredin Ebibi, perfaqesuesi i Bashkesise Islame te Malit te Zi, Omer Kajoshaj, parlamentare, ministra, pedagoge te Medresese Alaudin, studiues, efendilere dhe shume personalitete te jetes politike, kulturore etj.
Mireseardhje mysafireve u deshiroi drejtori per shtyp dhe veprimtari botuese, Ahmet ef. Sadriu, i cili beri lutje qe ky manifestim te pranohet ne radhen e puneve dhe veprave te mira. Ky eshte nje pervjetor teper i rendesishem i punes dhe aktivitetit te Medresese Alaudin, e cila eshte nje nga institucionet tona me te rendesishme arsimore, fetare islame dhe kombetare. Kjo konference po organizohet me qellim te njohjes sa me te mire dhe ndricimit te rolit te Medresese, dhe kete me se miri do ta paraqesin studiuesit gjate kesaj konference, te cilet jane nga tere trojet shqiptare, e qe kumtesat e tyre do ti paraqesin gjate dy diteve ne vijim.
Ne fjalen pershendetese, myftiu i Republikes se Kosoves, Naim ef. Ternava theksoi se ka nderim qe sot para jush tu drejtohet ne kete manifestim jubilar kushtuar 65 vjetorit te Medresese Alaudin, kesaj vatre te edukimit dhe arsimimit fetar dhe kombetar. Prandaj, me lejoni fillimisht qe me respekt tju pershendes dhe tju falenderoj ne emer te Kryesise se BIRK-ut, ne emer te institucioneve dhe organeve te saj, si dhe ne emrin tim personal per pranine tuaj ne kete pervjetor te rendesishem. Medresete tona ishin pjese e pandare e jetes publike, te cilat qendronin mbi baza intelektuale dhe qe rrenjet i kishin te feja islame. Ato vazhduan te funksionojne, cila me shume e cila me pak, per nje periudhe disa shekullore, saktesisht deri ne vitin 1948, kur u mbyllen te gjitha medresete e deriatehershme perfundimisht nga sistemi komunist, dhe se Medreseja e Prishtines, pervec se shenon nje nga hapat me te rendesishem te Bashkesise Islame te Kosoves, ajo u be edhe nje ure lidhese mes medreseve klasike dhe medresese se mesme, tashme te reformuar sipas kerkesave dhe nevojave te kohes.
Medreseja Alaudin, sikurse u tha, misionin e saj e nisi ne vitet â??50 te shekullit te kaluar, dhe per dekada te tera ishte e vetmja vater e arsimit fetar, qe shqiptareve ua mesonte fene ne gjuhen shqipe, ua mesonte dashurine ndaj Zotit, dashurine ndaj vatanit-atdheut. Kete mision, medreseja e vazhdoi me sukses deri ne ditet e sotme, gjithnje duke i tejkaluar sfidat me te cilat u perballe gjate sistemit monist dhe riokupimit te Kosoves nga Serbia, si dhe sfidave e problemeve qe lidhen me natyren e punes dhe veprimtarise se nje institucioni shkollor.
Medreseja e Prishtines gjate dekadave te punes dhe veprimtarise se saj ka dhene dhe vazhdon te jap kontribut te jashtezakonshem ne pergatitjen e ulemave te rinj, te kuadrit fetar e drejtuesve shpirteror te popullit tane, dhe ne formimin e pergjithshem kulturor te popullit, ne edukimin moral, qytetar e atdhetar te brezave te rinj dhe ne rrenjosjen e dashurise per dije e perparim. Ketu u formuan imamet, hatibet, myderrizet, mualimet dhe prijesit islam, te cilet u vune ne sherbim te jetes fetare islame, jo vetem ne nivel vendi, por edhe me gjere. Sikurse dihet, medresene e Prishtines nuk e kane ndjekur vetem nxenesit nga Kosova, por madje vitet e para, edhe nxenesit nga Maqedonia, Mali i Zi, Sanxhaku, Kosova Lindore, e me vone edhe nga Shqiperia. Kurse, veprimtare te jetes fetare e kombetare nga ish nxenesit e medresese ka gjithandej neper trojet tona etnike e te copetuara shqiptare, ne diasporen shqiptare, dhe jo vetem kaq, por medreseja e Prishtines ishte paraprijese e denje e Medresese se Mesme Isa Begu ne Shkup, medresese se Novi Pazarit dhe Fakultetit te Studimeve Islame ne Prishtine.
Myftiu Ternava me tej theksoi se, me nje mirenjohje te vecante sot nderojme te gjithe drejtuesit, pedagoget, nxenesit dhe te gjithe ata qe me angazhimin, punen, perkushtimin, sakrificen, dijen dhe kontributin e tyre punuan ne themelimin, ngritjen, rritjen dhe zhvillimin e medresese, duke e bere ate nje qender te rendesise se vecante te edukimit dhe arsimit, e cila jetoi e bashkelidhur dhe e pandare me fatin e popullit dhe te vendit tone.
Nderojme dhe u jemi mirenjohes myderrizeve te pare, hafez Bajram ef Aganit, hafez Isak ef. Saidit, Ahmet ef. Mustafes, Rashid ef. Osmanit, hafez Ismail Haki ef. Ustaibo, hafez Muharrem ef. Adilit, Hasan ef. Nahit, Sherif ef. Ahmetit, Sadri ef. Prestreshit, mesuesit te pare ne gjuhes shqipe ne medrese dhe veteranit te arsimit Haki Krasniqit, si dhe te gjithe te tjereve qe ne rrethana jo shume te favorshme e vune medresene ne themelet e shendosha, e cila edhe sot vazhdon te jap frytet e saj. Me pastaj, respekt dhe mirenjohje per te gjithe drejtuesit, pedagoget dhe punonjesit e tjere te brezave te mevonshem te kesaj shkolle, qe vazhduan punen ashtu sic e kishin nisur myderrizet e brezit te pare.
Pas Myftiut Ternava, nje fjale rasti mbajti edhe ish presidenti i Kosoves, z. Fatmir Sejdiu, i cili vuri ne pah rolin fetar dhe kombetar qe ka luajtur Medreseja Alaudin gjate gjashte dekadave te kaluara. Kjo shkolle e bazuar ne projektin e saj ka dhene njerez te dijes, njerez qe iu kane dashte dhe i duhen Kosoves edhe me tej.
Me vjen mire dhe kete e them nga praktika se kam pare shume studente, qe kane dal nga kjo medrese dhe qe kane qene student te shkelqyeshem dhe kam pas kureshtjen qe shpeshhere te shtyhem me ta dhe te bejme gare, sidomos ne ceshtjet e drejtesise. Medreseja eshte institucion i respektit te madh. Ajo ishte nje strehe mbeshtetese per institucionet dhe projektin e lirise. Shpresoj dhe uroj qe te ecni edhe me tej ne zhvillimin e vendit tone te dashur dhe te botes sone te perbashket theksoi mes tjerash z. Sejdiu.
Te pranishmeve me nje fjale rasti iu drejtua edhe kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skender Brucaj, i cili nenvizoi se ky pervjetor i Medresese Alaudin, e cila eshte nje nga medresete me me vlere ne trojet shqiptare, e cila per shume dekada solli qyteterimin e zhvillimin, kulturen e dijen ne keto toka te bekuara. Kjo shkolle per shume kohe u be vater edukimi, mesimi, besimi e vater atdhedashurie. Sot pas shume dekadash pune e sakrifice, te gjithe jemi krenar per arritjet dhe sukseset e Medresese Alaudin dhe njekohesisht te gjitha medreseve tjera ne trojet shqiptare.
Ne emer te Bashkesise Islame te Maqedonise kete manifestim e pershendeti dekani i Fakultetit te Shkencave Islame ne Shkup, prof. dr. Faredin Ebibi, i cili si nje ish nxenes i kesaj medreseje nenvizoi se kete vater e llogaris si nje nga qendrat me te rendesishme per kombin tone. Ne kete vater zuri fill tradita e interpretimit te njohurive fetare islame ne gjuhen shqipe. Une kurre nuk kam pushuar se qenet krenar per faktin se jam nje ish nxenes i kesaj medreseje dhe prej gjeneratave te para qe dolen nga kjo medrese, dhe me epitet kujtoj mundin e profesoreve tane, te cilet ne kushte shume te renda u perpoqen qe te nxjerrin kuadro me te cilet do te mburrej mbare kombi shqiptare.
Myftiu i Bashkesise Islame te Sanxhakut, Mevlud Dudiq, si nje ish nxenes i kesaj shkolle iu drejtua te pranishmeve ne gjuhen shqipe edhe pse ishte e veshtire per te, gje qe krijoi nje ndjenje te mire ne salle. Kjo ceremoni dallon prej ceremonive tjera, per faktin se Medreseja Alaudin eshte shkolle e vecante dhe nder shkollat me elitare ne Kosove. Medreseja eshte ruajtese e identitetit fetar dhe kombetar te myslimaneve te Kosoves, Maqedonise dhe Sanxhakut. Kjo shkolle ka qene shtepia e dyte per boshnjaket e Sanxhakut. Fal Allahut, pastaj Medresese Alaudin feja islame po ruhet ne Sanxhak. Kur u regjistrova ne Medresene Alaudin ne Prishtine, me 1981, nxenesit me thoshin se nuk mundesh me qene mysliman nese nuk flet gjuhen shqipe, ku ne mesin e tone ishin tre nxenes ne mesin e 40 tjereve qe ishin shqiptare, por profesoret dhe nxenesit shqiptare silleshin mire ndaj nesh dhe ne nuk e ndjenim mungesen e familjes ne kete institucion, theksoi Myftiu Dudiq, duke perfunduar se sot 40 nxenes kane dal nga ky institucion, ku prej tyre jane kater doktor shkence./bislame/Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.