Fiku dhe dobitë e tij shëndetësore

Fiku është një frut që me lehtësi e gjejmë gjatë periudhës së verës, i cili për një pjesë të madhe mund të jetë frut i preferuar.

Për vetitë kurative fiku njihet që nga lashtësia, ku faraonët e kanë përdorur në trajtimin e shumë sëmundjeve.
Fiku përdoret si zbutës për stomakun, shërues për sëmundjet e gjoksit, zemrës, për zhdukjen e dy parazitëve të barkut e stomakut dhe shërimin e mëlçisë.
Fiku, gjithashtu përdoret për shërimin e mushkërive, kanaleve urinare dhe shumë sëmundjeve tjera.
Fiku pakëson aciditetet në trupin e njeriut, shmang ndikimin e tij të keq, gjë e cila çon në shfaqjen e sëmundjes së lisë, parandalimin e rrahjeve të zemrës, temperaturës.
Fiku është i dobishëm për gratë shtatzëna dhe ato që i ushqejnë foshnjat me gji. Me të mund fashohen tumoret e ashpra dhe përdoret në formë gargareje me lëkurat e shegës. Gjethet e fikut janë të vlefshme për sëmundjen e urdhjes si dhe puçrrat e parakohshme. Fiku është i dobishëm gjithashtu në rastet dizenterisë dhe pastrimit të veshkave.
Lëngu i fikut është i dobishëm për tumoret në grykë, ndërsa qumështi i tij me mjaltë vlen për perden e syve. Infuzioni, ekstrakti (lëngu) i tij është i dobishëm për kollën e mirë, dhimbjet e gjoksit si dhe tumoret në mushkëri.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.