Turqi, një 12-vjeçare për pesë muaj bëhet hafize e Kuranit

Gamze Huylu nga Bozkir në Konya të Turqisë në moshën 12-vjeçare është bërë hafize e Kuranit.

Ajo e mësoi Kuranin për vetëm pesë muaj. Orët për mësimin e Kuranit janë organizuar në pajtim me projektin e përbashkët të Drejtorisë për Çështje Fetare të Republikës së Turqisë (Diyanet) dhe Ministrisë së Arsimit në shkollën fillore Imam Hatip në Bozkir.
Për nxënësit të cilët me sukses përfunduan këto orë u organizua edhe ceremonia e marrjes së certifikatës.
Gamze 12-vjeçare thotë se kjo ditë është shumë e lumtur për të dhe familjen e saj.
Ajo rikujtoi se qëllimin e saj për t’u bërë hafize e Kuranit e arriti brenda një periudhe shumë të shkurtë duke falënderuar të gjithë, fillimisht familjen dhe mësuesit, të cilët e ndihmuan në realizimin e këtij qëllimi.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.