Mitropoliti Amfilohije: Nëse ka frikë Allahun dhe Ditën e Gjykimit në Mal të Zi do të ketë edukim fetar

Me rëndësi është që në shkolla të kthehet edukimin fetar. Në Bosnje dhe Hercegovinë është rivendosur dhe në këtë drejtim BeH ecën para Malit të Zi, tha në një intervistë Mitropoliti i Malit të Zi Amfilohije, i dyti për nga grada në mesin peshkopëve në kishën Ortodokse serbe me rastin e festës së Krishtlindjeve ortodokse.

Ai tha se nga ministri musliman në qeverinë e Malit të Zi pret që të vendos edukimin fetar nëpër shkollat e këtij vendi.

“Kthimi në të lashtën është shumë i rëndësishëm sepse me të i kthehemi të vërtetës mbi njeriun, mbi krijimin e botës nga Zoti. Ky është themeli i kësaj. Promovimi i kësaj përvoje shekullore e cila nuk është përrallë, nuk është tregim, por një realitet mijëra vjeçar mbi të cilin bazohet gjithçka e ndershme që u është dhënë popujve, në veçanti atyre evropian, aziatik dhe amerikan, është një domosdoshmëri”, tha Amfilohije.

Ai, tregoi se si në vitet 90-të në Mal të Zi kishin tentuar të vendosin edukimin fetar, por fatkeqësisht, pushteti i atëhershëm malazez ishte bartës i jobesimit dhe një gjë e tillë nuk u arrit.

“Meqë njihem si një njeri që flas hapur, them se nëse Damir Shehoviç, ministër i Arsimit në Mal të Zi që është musliman, ka frikë Allahun dhe Ditën e Gjykimit, në Mal të Zi do të vendoset edukimi fetar. Tani, unë nuk e di nëse ai ka frikë Allahun dhe Ditën e Gjykimit, pasi pa këtë, nuk do të ketë arsim të mirëfilltë as përparim”, tha mitropolitit Amfilohije.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati
Index ->

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.