Kuriozitete

Në Bosnje përgatitet byreku më i madh në botë

Në kuadër të manifestimit Gastro Show, në sheshin qendror të qytetit të Tuzllës, në Bosnje e Hercegovinë, është përgatitur byreku 650 kilogramësh për të fituar titullin “Byreku më të madh në botë”.

Lexo me teper

Suedia - Mbishkrimet Allah dhe Ali zbulohen në varret e vikingëve

Javën e kaluar, hulumtuesit suedezë zbuluan kostume nga koha e vikingëve me mbishkrimet 'Allah' dhe 'Ali'.

Lexo me teper

Indoneziania 104 vjeçare gruaja më e vjetër e cila kryen haxhin këtë vit

Maria Marghani Muhammed nga Indonezia ishte personi më i vjetër ndër ata që kryen haxhin këtë vit.

Lexo me teper

Muhamed është një nga emrat më të shpeshtë në Londër

Një hulumtim i kryer në Britani të Madhe zbulon se emri musliman Muhamed, është njëri nga emrat më të shpeshtë të cilin prindërit ua lënë fëmijëve të tyre në kryeqytetin britanik Londër dhe në rajonin Midlands, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lexo me teper

Xhamia e kristaltë - një nga xhamitë më të veçanta në botë

Në Parkun e Trashëgimisë Islamike, të vendosur në ishullin Wan Man në Malajzi, gjendet një nga xhamitë më të pazakontë në botë.

Lexo me teper

Në Turqi për Bajram pritet të konsumohen 3-4 mijë tonë bakllava

Me rastin e festës së Ramazan Bajramit, prodhimi ditor i bakllavasë në Turqi që normalisht arrin sasinë një mijë tonë, pritet të rritet në tre deri në katër mijë tonë.

Lexo me teper

Orët e agjërimit në mbarë botën gjatë Ramazanit të këtij vit

Muslimanët në mbarë botën agjërojnë muajin e Ramazanit, një muaj të tërë hënor, duke filluar pak para lindjes së diellit deri në perëndim.

Lexo me teper

Cili janë shtetet më fetare në Ballkan?

Shtetet e Ballkanit llogariten të jenë vendet me popullsinë më fetare në Evropë. Bile, ata vetë deklarohen të tillë.

Lexo me teper

Kaligrafi egjiptian shpreson të thyej rekordin me Kur’anin 700 metra të gjatë

Kaligrafi egjiptian shpreson të thyej rekordin pasi ka kaluar tre vjet duke punuar në atë që ai beson të jetë kopja më e madhe e Kur'anit në botë.

Lexo me teper

Çdo vit gjelbërohet: Xhamia si një kopsht botanik

Xhamia e gjelbër apo xhami Köprüköy është ndërtuar në vitin 1930 në Adana të Turqisë, për shkak të bimëve që e rrethojnë ajo i ngjan një kopsht botanik.

Lexo me teper