Aktualitete

Kryesia e BIK rekomandon që në komunat më të mëdha të falet edhe xhumaja e dytë

Që nga sot të gjitha xhamitë e Republikës së Kosovës janë rihapur për praktikimin me rregullt të riteve fetare (pesë kohët e namazit dhe xhumaja).

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef, Tërnava u shpreh tejet i gëzuar që më në fund të gjithë besimtarët do të mund të kryejnë adhurimet e ibadetet në xhami.

Njoftojmë të gjithë besimtarët musliman se duke filluar nga dita e enjte, data 28.05.2020, do të hapen të gjitha xhamitë në komunën e Gjakovës.

Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava u është drejtuar sot besimtarëve myslimanë me një mesazh urimi për festën e Fitër Bajramit

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, dhe Kryeminsitri në detyrë, z. Albin Kurti, sot, në prag të festës së Fiter Bajramit, zhvilluan një video-takim.

Me emrin e Zotit Mëshiruesit Mëshirëplotë

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë njofton të gjithë besimtarët musliman të Komunës së Gjakovës, se dita e parë e festës së Fitër Bajramit është ditën e diele, më datë 24 maj 2020.

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, dega në Gjakovë, ka shpërndarë sot 165 pako ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë në komunën e Gjakovës.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava iu drejtua besimtarëve myslimanë me mesazhin e xhumasë .

Bereqeti vazhdon të jetë pranë familjeve nevojtare në çdo vend të Kosovës

Bereqeti ndihmon familjet skamnore anekendë Kosovës për Natën e Kadrit

Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, pasditen e sotme ka pritur në takim Ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitinë, me të cilin ka diskutuar për gjendjen aktuale në Kosovë nga pandemia globale ‘Covid-19’ dhe për mundësinë e hapjes së xhamive në 10-netshin e fundit të Muajit të Ramazanit.

Myftiu i Kosovës Naim ef. Tërnava iu drejtua besimtarëve myslimanë me mesazhin e Xhumasë.

Aksioni "Sofra e Ramazanit" i organizuar nga Shoqata Humanitare Bamirëse "Bereqeti", e që për qëllim kishte begatimin e sofrave të iftarit ka gjetur dhe po gjen mbështetje edhe në ditët e sotme.

Shoqata Humanitare Bamirëse "Bereqeti", ndonëse ka përfunduar zyrtarisht aksionin "Sofra e Ramazanit 2020 "

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, ndonëse ka përfunduar zyrtarisht aksionin “Sofra e Ramazanit 2020“

Myftiu i Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava iu drejtua besimtarëve myslimanë me mesazhin e xhumasë.

Shoqata Humanitare "Bereqeti", dega në Gjakovë, ka filluar aksionin për grumbullimin e parave që familjes së Naim Krasniqit në Gjakovë t’i sigurojë një banesë, pasi që kjo familje së shpejti do të përfundojë në rrugë.

Video

Hapen xhamitë për besimtarë

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!