Lajme

Komuniteti qendror katolik gjerman pro festave islame zyrtare në Gjermani

Një deklarim i ministrit të Brendshëm të Gjermanisë, Thomas de Maiziere, rreth mundësisë që Gjermania të pranojë zyrtarisht një festë islamike ka ngjallur reagime të shumta në këtë vend.

Lexo me teper

Zvicra do të mbajë referendum mbi ndalimin e nikabit

Qytetarët zviceranë në referendumin e vitit të ardhshëm do të vendosin nëse do të ndalojnë veshjet që mbulojnë fytyrën si maskat ose burkat dhe nikabet e muslimanëve.

Lexo me teper

Kuebeku ndalon mbajtjen e nikabit me ligj

Muslimanet e Kuebekut në Kanada nuk do të mund ta mbajnë nikabin dhe burkën e fytyrës gjatë shfrytëzimit të shërbimeve publike, përfshirë transportin me autobus.

Lexo me teper

Ish peshkopi nga Kenia – gratë me mini funde më shtyen ta përqafoj Islamin

Peshkopi nga Homa Bay, Keni, i cili u konvertua në Islam, pohon se gratë që vishnin mini funde në kishën e tij e shtyen atë ta përqafoj Islamin.

Lexo me teper

Ministri i brendshëm gjerman propozon që festat e muslimanëve të jenë ditë pushimi

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas de Maiziere ka shkaktuar polemika, duke propozuar përfshirjen e festave të besimtarëve muslimanë në kalendarin e ditëve të pushimit njëlloj sikundër veprohet edhe në rastet e besimeve të krishtera, raportojnë mediat gjermane.

Lexo me teper

Xhamia më e madhe e Evropës do të rinovohet në stilin otoman

Xhamia “Sulltan Ejup” në qytetin francez të Strasburgut do të rinovohet në stilin otoman. E njohur më e madhja në Evropë, kjo xhami do të jetë një kompleks me shumë shërbime.

Lexo me teper

Ekziston një nevojë e madhe për xhami në Athinë

Duke ngritur zërin për muslimanët në Athinë të cilët nuk kanë një zgjidhje tjetër përveçse të kryejnë namazin dhe lutjet në kushte joadekuate nëpër bodrume, një klerik i lartë musliman nga Greqia ka shprehur nevojën e madhe për një xhami në kryeqytetin grek, Athinë.

Lexo me teper

Tre muslimanë bëhen “heronj të ditës” në Suedi

Tre muslimanë në Suedi parandaluan një hajdut i cili u përpoq t’ia vjedh kuletën një gruaje, arsye kjo e cila i bëri ata heronj të vërtetë në këtë vend skandinav.

Lexo me teper

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan këndoi Kur’an në Xhaminë e Bajraklisë në Beograd

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, i shoqëruar edhe nga gruaja e tij Emine, këto ditë po qëndron në vizitë zyrtare në Serbi, ku takoi liderët më të lartë shtetëror serb.

Gjatë kësaj vizite Erdogan takoi edhe krerët e Bashkësisë Fetare Islame dhe Xhamin e Bajraklisë, e cila ndodhët në qendër të Beogradit.
Gjatë qëndrimit në Xhaminë e Bajraklisë, ai këndoi një asher nga sureja kuranore El-Hashër.
Në shenjë mirënjohjeje dhe respekti, Erdogan, ka pranuar një dhuratë nga imami i xhamisë.

Lexo me teper

Interesim i madh për garat kuranore në Rusi

Në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, edicioni i 18-të i Garave Ndërkombëtare të Leximit të Kuranit u prit me një interes të madh.

Lexo me teper