Lajme nga Bota

Një studim i fundit amerikan zbuloi një rënie të konsiderueshme të interest të njerëzve ndaj fesë gjatë 12 viteve të fundit, me përjashtim të Islamit.

Disa javët pas kthimit historik të Ajasofjes në xhami, një tjetër faltore e lashtë në Stamboll është vendosur të rihapet për namaz.

Turizmi hallall ofron paketa të përgatitura me porosi për pushuesit që zbatojnë ligjin musliman, ndër të tjera duke ofruar qëndrim në hotele që nuk shërbejnë alkool, si dhe që i ndajnë qendrat dhe pishinat për burra dhe gra.

Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka deklaruar se asnjë haxhi që ka marrë pjesë në haxhin e këtij viti, deri më tani nuk, është infektuar me koronavirus.

Qytetarë nga Stambolli dhe të ardhur nga qytete dhe shtete të tjera mbushën xhaminë dhe sheshin e Ajasofjes me dëshirën për të falur namazin e Kurban Bajramit

Haxhilerët e ardhshëm mbërritën në Mina nën hijen e masave emergjente të marra për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Sot në Arabinë Saudite ka nisur Haxhi, ku për herë të parë në historinë moderne numri i besimtarëve do të jetë i kufizuar.

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar

Spitalet në terren, personeli mjekësor dhe klinikat në vendet e shenjta janë përgatitur për Haxhin 2020.

Arabia Saudite njoftoi se grupet e haxhilerëve që do të kryejnë Haxhin kanë filluar të vijnë në qytetin e shenjtë të Mekes

Xhamia e Ajasofjes sot rihapet sërish për adhurim me namazin e xhumasë për herë të parë pas 86 vitesh,

Shërbimet kompetente turke janë afër përfundimit të përgatitjeve për namazin e parë të xhumasë, i cili do të kryhet të premten pas 86 vjetësh në xhaminë Hagia Sophia në Stamboll.

Fjalimi i Biden filloi duke kujtuar fjalët e Profetit Muhamed – “Paqja dhe bekimi i Zotit qoftë mbi të”: “Kush nga ju shikon një vepër të keqe, le ta ndryshojë atë.”

Abdurrahman Baysoy, pronar i Hotelit Baykal, i vendosur në rrethin Fatih të Stambollit, ofron akomodim falas për ata që vijnë të marrë pjesë në hapjen e Xhamisë Hagia Sophia për lutje me 24 korrik.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë bërë histori, pasi kanë nisur për në hapësirë misionin e tyre. Sonda “Hope” u lëshua me një raketë nga një port hapësinor në Tanegashima të Japonisë.

Kryesia e Çështjeve Fetare (Dijanet) e Turqisë, organi i lartë fetar i vendit, tha se afresket në Ajasofja nuk do të pengojnë namazin.

Imami i parë i Hagia Sophias, në rihapje të saj pas shumë dekadash shndërrimi në muze, do jetë nga Ballkani.

Gjykata e Lartë Administrative e Turqisë anuloi vendimin e Këshillit të Ministrave me datë 24 nëntor 1934 për kthimin e Shën-Sofisë nga xhami në muze

Shirin Nazirmadova, një mjeke nga Taxhikistani Jugor, ka kursyer për vite me radhë për të shkuar në Haxh, pelegrinazhin që të gjithë muslimanët e aftë duhet ta bëjnë një herë në jetë.

Ministria për çështje fetare të Marokut, pas konsultimit me autoritetet shëndetësore dhe administrative, njoftoi se nga 15 korriku do të nis rihapjen e xhamive në mënyrë graduale

Video

Pjesë nga fjalimi i Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava për luftën e UÇK-së

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!