Lajme nga Bota

Gjykata e Lartë Administrative e Turqisë anuloi vendimin e Këshillit të Ministrave me datë 24 nëntor 1934 për kthimin e Shën-Sofisë nga xhami në muze

Shirin Nazirmadova, një mjeke nga Taxhikistani Jugor, ka kursyer për vite me radhë për të shkuar në Haxh, pelegrinazhin që të gjithë muslimanët e aftë duhet ta bëjnë një herë në jetë.

Ministria për çështje fetare të Marokut, pas konsultimit me autoritetet shëndetësore dhe administrative, njoftoi se nga 15 korriku do të nis rihapjen e xhamive në mënyrë graduale

Arabia Saudite ka njoftuar për regullat shëndetësore që synojnë parandalimin e përhapjes së virusit të ri të koronës gjatë sezonit të haxhit në vitin 2020

Studentët e Brukselit organizuan një protestë kundër ndalimit të shamisë në një kolegj universitar në Bruksel.

Hidhërimi mbretëroi midis miliona muslimanëve pasi Arabia Saudite mori vendimin për të zvogëluar numrin e pelegrinëve në Haxhin e këtij viti

Arabia Saudite këtë vit do të kufizojë Haxhin për njerëzit që jetojnë brenda vendit për shkak të pandemisë së koronavirusit

Përshkak të rritjes së numrit të infektimeve me covid 19, Arabia Saudite pritet të zvogëlojë numrin e haxhinjëve ose të anulojë krejtësisht Haxhin e këtij viti

Organizata Botërore e Shëndetit bëshkë me autoritetet saudite janë duke diskutuar për shtyrjen e Haxhit të këtij viti

Qeveria e Malajzisë ka marrë vendim për shtyrjen e haxhit për muslimanët e vendit, për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19).

Me heqjen e kushteve të gjendjes së jashtëzakonshme në Japoni për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në xhaminë e Tokios është falur me “rezervim” për herë të parë pas 3 muajsh namazi i xhumasë

Arabia Saudite ka hapur dyert e xhamisë së Pejgamberit a.s. në Medinë për falje, dy ditë më parë, pas mbylljes për 74 ditë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Bahreini ka shtyrë rifillimin e planifikuar të hapjes së xhamive për ditën e premte më 05. qershor pas një rritje dramatike të numrit të rasteve të koronavirusit.

90,000 xhami në gjithë Arabinë Saudite janë rihapur për herë të parë në më shumë se dy muaj, që nga shpërthimi i pandemisë, njofton agjensia shtetërore Saudite SPA.

Me lutje dhe tekbire, besimtarët hynë për namazin e sabahut në faltoren e shenjtë, që ishte mbyllur më 23 mars në kuadër të luftës kundër COVID-19

Arabia Saudite prezantoi sot herët planin "dyfazësh të normalizimit" për Mekën

Raffia Arshad u emërua gjyqtarja e parë me shami në Mbretërinë e Bashkuar.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka njoftuar se vendi do të futet në izolim të plotë për katër ditë, duke filluar që nga data 23 maj.

Arabia Saudite do të zbatojë një izolim 24-orësh në gjithë vendin gjatë festës së Fitër Bajramit për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Singapori ka vendosur të shtyjë haxhin e këtij viti për 900 pelegrinët e tij deri në vitin 2021 për shkak të pandemisë Covid-19