Lajme nga Bota

Trupi më i lartë klerik musliman i Indonezisë lëshoi sot një fetva që i lejon muslimanët të kryejnë namazin e Fitër Bajramit në shtëpi, në mes të pandemisë së COVID-19, transmeton Anadolu Agency.

Imami shqiptar nga Kosova, Tahir Kukaj, është ftuar të mbaj fjalim në seancën virtuale të Këshillit të Nju Jorkut.

Në Itali xhamitë do të qëndrojnë të mbyllura deri pas periudhës së Ramazanit, përkatësisht deri në Fiter Bajram, 23 maj, tha të martën Bashkësia e Komuniteteve Islame në Itali (UCOII).

Mesut Ozil nuk pranoi të ulte rrogën e tij tek Arsenali, aty ku është më i paguari i skuadrës, por ka kryer një gjest të bukur në muajin e shenjtë të Ramazanit.

Shumica e xhamive në Gjermani, të cilat u pezulluan për një kohë në kuadër të masave kundër coronavirusit të ri (COVID-19), do të hapen për adhurim nga data 9 maj.

Vendimi erdhi pasi kancelarja gjermane Angela Merkel dje njoftoi nj

Deputeti britanik Paul Bristow, ka bërë të ditur se do të agjërojë javën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Për herë të parë në historinë moderne, për shkak të pandemisë koronavirus xhamia Al-Aksa u mbyll për besimtarët muslimanë ditën e parë të Ramazanit.

Këto dy shpella janë ekspozuar ndaj deformimeve gjatë viteve të kaluara për shkak të pranisë së vizitorëve.

Në kryeqytetin sudanez Khartoum, dhjetëra muslimanë iftarin e parë të këtij Ramazani e bënë në rrugë

Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, njoftoi se namazet e teravisë dhe ai i bajramit do të falen në shtëpi për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19)

Mattias Liedholm, drejtori i një shkolle në Suedi, u pushua nga puna pasi nuk pranoi të zbatojë një vendim të bashkisë për ndalimin e shamisë në shkollë.

Shërbimi vullnetar i një familjeje muslimane që shpërndajnë pako ushqimore në dyert e fqinjëve të izoluar, ka mahnitur banorët e Sudbrooke, një fshat i vogël në rrethin West Lindsey të Britanisë.

Me qëllim të rritjes së moralit të muslimanëve për shkak të epidemisë së koronavirusit dhe me leje të veçantë të autoriteteve lokale për herë të parë ezani është thirrë me altoparlant nga 13 xhami në qytetin gjerman Wuppertal.

Për javë të tëra, xhamitë në të gjithë botën kanë ndërmarrë një seri masash që synojnë të frenojnë përhapjen e coronavirusit të ri.

Afër 100 xhami në Gjermani dhe Holandë të premten u jehuan me thirrjen e ezanit si një gjest mbështetjeje për muslimanët në mes të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID), raporton Anadolu Agency (AA).

Në mbarë Ballkanin duke përfshirë Shkupin, Tiranën dhe Prishtinën, nuk falen me xhemat as namazet e kohës, vazhduan të thirren ezanet

Holanda ka falënderuar personelin mjekësor që po lufton me koronavirusin, përmes një bilbordi, ku gjendet një ajet nga Kurani Famëlartë.

Paralajmërimet e Profetit Muhamed për pastërtinë dhe sëmundjet infektive të bëra 14 shekuj më parë janë gjithashtu në agjendën e vendeve perëndimore.

Në revistën javore të lajmeve amerikane “Newsweek” është postuar një shkrim i cili përmban edhe hadithe të profetit Muhammed që ka të bëj me vetë izolimin kur paraqiten sëmundjet ngjitëse, përcjell Gazeta e Re

Mesfushori 27-vjeçar nga Egjipti Mohamed Elneny, i huazuar nga Arsenali te Beshiktashi në Superligën turke, në rrjetet sociale turke ka postuar fotografinë e tij duke lexuar Kur’an.