Aktualitete

Vedat ef.Sahiti morri pjesė nė konferencėn e organizuar nga Diyaneti

Këshilltari i Myftiut të Kosovës Vedat ef. Sahiti morri pjesë në konferencën e organizuar nga Kryesia e çështjeve fetare të Turqisë – Diyaneti me temë” Perspektivat e reja në fushën e Përkthimit të literaturës Fetare , Sfidat dhe vështirësitë “

Lexo me teper

Myftiu Tėrnava merr pjesė nė hapjen e xhamisė sė re nė Rahovec

Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë mori pjesë në përurimin e xhamisë në Rahovec

Lexo me teper

Departamenti i tė Rinjve i BIK-ut organizoi turnir nė Futsall

Të shtunën, më 20.05.2017, Departamenti i të Rinjve i BIK-ut për herë të katërt organizoi turnir në Futsall, me Këshillat e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës

Lexo me teper

Myftiu Tėrnava mori pjesė nė pėrurimin e xhamisė “Dituria” nė Gjenevė

Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, i shoqëruar nga drejtori i Diasporës, Ekrem ef. Simnica dhe anëtari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Ilmi ef. Krasniqi, morën pjesë në përurimin e xhamisë “Dituria” në Gjenevë

Lexo me teper

KBI nė Gjakovė organizoi aksion vullnetar pėr dhurimin e gjakut

Sot, Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, organizoi aksion vullnetar për dhurimin e gjakut

Lexo me teper

Vazhdon punimet konferenca shkencore pėr 65 vjetorin e Medresesė Alaudin

Në prani të Myftiut të Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava dhe të krytarit të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Skender Bruçaj, në sallën e Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës në ditën e dytë vazhdoi konferenca shkencore me titull “Medreseja Alauddin e Prishtinës – 65-vjet në shërbim të arsimit fetar dhe kombëtar” u paraqitën 37 kumtesa të ndarë në katër seanca.

Lexo me teper

Mbahet konferenca shkencore kushtuar Medresesė “Alaudin” Prishtinė

Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës dhe Medreseja “Alaudin” në Prishtinë organizojnë konferencën shkencore me titull “Medreseja “Alaudin” e Prishtinës – 65 vjet në shërbim të arsimit fetar dhe kombëtar”

Lexo me teper

Myftiu Tėrnava merr pjesė nė pėrurimin e xhamisė nė Vill tė Zvicrės

Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, i shoqëruar nga drejtori i diasporës Ekrem ef. Simnica dhe anëtarët e Kryesisë Bahri ef, Sejdiu dhe Ilmi Krasniqi morën pjesë në përurimin e xhamisë së re në qytetin Vill në Kantonin St. Gallen të Zvicrës

Lexo me teper

Vedat Sahiti merr pjesė nė aktivitetet e Drejorisė sė pėrgjithshme tė vakufeve tė Turqisė

Gjatë vizitës së tij zyrtare në Turqi Këshilltari i Myftiut Vedat ef. Sahiti morri pjesë në aktivitetet e Drejorisë së përgjithshme të vakufeve të Turqisë me rastin e e ditëve të vakufeve aktivitet ky që organizohet për cdo vit dhe për temë boshte të forumit vjetor kishte Vakufet e Kudsi Sherifit .

Lexo me teper

Takim me imamėt e Gjakovės, Rahovecit e Malishevės nė vigjilie tė muajit tė Ramazanit

Sot, në ambientet e Medresesë së Madhe në Gjakovë u mbajt takimi me imamët e KBI të Gjakovës, Rahovecit dhe Malishevës, në vigjilie të muajit te bekuar të Ramazanit

Lexo me teper