Kulturė

Nisin punimet pėr rikonstruktimin e xhamisė pesėshekullore tė Ali Pashės nė Ohėr

Në Ohër kanë filluar punimet për ruajtjen dhe rindërtimin e Xhamisë së Ali Pashës, lokalitet historik nga shekulli XVI.

Lexo me teper

Kreu i KMSH-sė merr pjesė nė konferencėn ”Pėrgjegjėsia e feve pėr paqen” nė Gjermani

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Skender Bruçaj me ftesë të ministrit të jashtëm të Gjermanisë, z. Sigmar Gabriel mori pjesë në konferencën ”Përgjegjësia e feve për paqen”.

Lexo me teper

Deklarata e KMSH-sė pėr zgjedhjet e 25 Qershorit

Deklaratë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Lexo me teper

Nė Shqipėri zgjedhjet mė 25 qershor, nė tė njėjtėn ditė me festėn e Fiter Bajramit

Pas arritjes së një marrëveshje mes mazhorancës dhe opozitës, u arrit edhe marrëveshja për datën e zgjedhjeve, që do të jetë 25 qershori.

Lexo me teper

Aksion i nxėnėsve nga Bujanoci pėr t’i ndihmuar njerėzit nė nevojė pėr Ramazan

Me moton “Prej popullit në popull”, një grup i nxënësve të shkollës së mesme “Sezai Surroi” në Bujanoc kanë shprehur dëshirën që në mënyrë vullnetare të marrim aksion për tubimin e mjeteve materiale me qëllim të shpërndarjes së pakove ushqimore e higjienike tek familjet në nevojë në prag të muajit të Ramazanit.

Lexo me teper

Korēė, program artistik nė nderim tė Profetit Muhamed a.s.

I Madhi Zot zgjodhi një shembull të përsosmërisë, Profetin Muhamed a.s., simbol i moralit dhe virtytit që i zbriti dritën gjithë njerëzimit. Me mësimet dritëdhënëse kultivoi dashuri e frymë paqësore ndër njerëz, siguroi lartësimin shpirtëror të tyre me normat më të mira morale e shpirtërore. Prandaj, me ngjyra dhe dizenjo të veçantë, Medreseja e Korçës organizoi një program festiv në bashkëpunim me Komunitetin Mysliman të Shqipërisë.

Lexo me teper

Deklaratė e Komuniteteve Fetare nė Shqipėri pėr paqe dhe urtėsi nė situatėn politike shqiptare

Ne Komunitetet Fetare në Shqipëri, Komuniteti Mysliman, Kisha Orthodhokse Autoqefale, Kisha Katolike, Kryegjyshata Botërore e Bektashinjëve dhe Vëllazëria Ungjillore, në përputhje me natyrën e veprimtarisë tonë shpirtërore, ndiejmë përgjegjësinë shpirtërore dhe morale që kemi për besimtarët tanë, por edhe për shoqërinë shqiptare në përgjithësi. Me anë të kësaj deklarate të përbashkët, duke u nisur edhe nga situatat e fundit të krijuara, ashtu sikurse edhe në ndonjë rast në të kaluarën, dëshirojmë t’i drejtohemi klasës politike dhe të gjithë atyre që kanë përgjegjësi institucionale për të mirën e vendit.

Lexo me teper

Nisin Lojėrat Islamike nė Baku, pjesėmarrėse edhe Shqipėria

Me një ceremoni mbresëlënëse në stadiumin olimpik të Azerbajxhanit nisën zyrtarisht Lojërat e katërta të Solidaritetit Islamik.

Lexo me teper

BFI tė Maqedonisė i kthehet parcela nė Kala tė Shkupit

Sot, Reisul Ulema H. Sulejman ef. Rexhepi bashkë me shefin e kabinetit të tij, Muzemil ef.Osmani, kanë shëtitur nëpër parcelën e selisë së BFI-së në Kalanë e Shkupit.

Lexo me teper

Kampingu ndėr fetar “Tė bashkuar-me pėrkatėsi”

Qyteti i Sarandës ka pritur për tre ditë me radhë të rinj të besimeve të ndryshme fetare nga Elbasani.

Lexo me teper