Lajme

Mjeku saudit ofron kėshilla mjekėsore falas nė Snapchat, por me njė kusht

Mjeku Saudi Halid et-Tuval, specialist nga Mjekësia Interne në spitalin Mbreti Khalid në qytetin Hail, çdo ditë i kalon nga tri orë në Snapchat duke iu ofruar ndihmë pacientëve që nuk mund të shkojnë në spital.

Lexo me teper

Me dhjetėra izraelitė brenda vitit konvertohen nė Islam

Gazeta izraelite Yediot Aharonot newspaper publikoi këto ditë rezultatet e studimeve për pranimin e Islamit në mesin e hebrenjve në Izrael

Lexo me teper

Hapet solemnisht xhamia e re ne Wil te Zvicres

Më datë 13.05.2017 (e shtunë), në orën 13:00, solemnisht u bë hapja e Xhamisë së re në qytetin Wil, Kantoni St. Gallen, të Zvicrës.

Lexo me teper

Nė Ankara themelohet Kėshilli i Lartė pėr fetva

Në samitin e 9-të të Këshillit të lartë islamik të Evroazisë i cili në tetor të vitit të kaluar u mbajt në Stambol ku morrën pjesë Kryetarët dhe Myftitë e shteteve antare të këtij Këshilli, duke marrë paraysh rëndësinë dhe nevojën e besimtarëve të shteteve antare për të pasur nje Këshill të fetvasë, u vendos unanimisht të themelohet edhe Këshilli i lartë për fetva, dhe pas pregatitjeve të duhura dhe përkujdesjen e kryesimin e Kryetarit të Dijanetit të Turqisë Prof.Dr.Mehmet Gormez, me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të shteteve antare më 10 maj u mbajt mbledhja konstituive, ku u themelua Këshilli i lartë për Fetva dhe për kryetar zgjodhi prof.dr. Ahmed Yaman.

Lexo me teper

Dalai Lama: “Terroristėt muslimanė” ėshtė njė term i gabuar

Udhëheqësi shpirtëror i Tibetit, Dalai Lama fuqishëm i kundërshtoi termat si “terroristët muslimanë”, duke thënë se ai ndihet jashtëzakonisht ‘i pakëndshëm’ nga ” një përdorim i tillë.

Lexo me teper

FIBA lejon mbulesėn nė basketbollin profesional

Federata Ndërkombëtare e Basketbollit (FIBA) ka ratifikuar rregulloren që lejon basketbollistet të mbajnë mbulesë gjatë ndeshjeve

Lexo me teper

Themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, takohet me studentėt muslimanė dhe flet rreth Islamofobisė

Javën e kaluar themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, vizitoi një grup studentësh muslimanë nga Universiteti Michigan-Dearborn, dhe ka dëgjuar përvojat e tyre në lidhje me prejardhje e tyre, jetën e kolegjit dhe besimin e tyre.

Lexo me teper

Nė Filipine miratohet Dita Kombėtare e Hixhabit

Komiteti musliman i Dhomës së Përfaqësuesve në Filipine të enjten miratoi projektligjin 968, i cili kërkon që 1 shkurtin të shpallë si “Ditën Kombëtare të Hixhabit”.

Lexo me teper

Partia radikale e djathtė nė Britani premton ndalimin e burkės

Derisa Britania e Madhe është duke u përgatitur të shkoj në zgjedhjet e parakohshme, Partia për Pavarësi e Mbretërisë së Bashkuar (UKIP,) që njihet si radikale e djathtë, po përgatitet që si premtim elektoral të vendos ndalimin e burkës.

Lexo me teper

Muslimanėt mė shumė brengosen pėr ushqimin hallall, se sa pėr fitimin hallall

Zëvendësministri në Departamentin e Kryeministrit të Malajzisë, i ngarkuar me çështjet islame, Dr.Asyraf Wajdi bin Dato' Dusuki thotë se muslimanët e sodit më shumë brengosen për statusin (hallall) të ushqimit të tyre se sa për statusin e burimit të të ardhurave të tyre.

Lexo me teper