Shėndetėsi

Pse ėshtė mirė tė konsumoni hurma

Në prag të muajit të Ramazanit, hurmat janë ushqimi që përdoren pothuajse më së shumti. Por konsumimi i tyre është me rëndësi te bëhet çdo ditë për shkak se këto fruta të viseve të ngrohta janë të pasura me shumë vlera ushqyese.

Lexo me teper

Vetitė ushqyese dhe mejkesore tė panxharit

Sipas ayurvedit, panxhari është ushqim i cili ka veti ngrohëse, prandaj është ushqim ideal gjatë muajve të ftohtë dimërorë.

Lexo me teper

Ėmbėlsirė e shėndetshme me vetėm dy pėrbėrės

Përveçse është e shijshme, kjo ëmbëlsirë është edhe shumë e shëndetshme

Lexo me teper

Fuqia shėruese e duarve tuaja

Jeni në kërkim të shëndetit, mirëqenies dhe harmonisë dhe jeni të gatshëm që vetë ju të investoni kohë për shëndetin tuaj; atëherë kjo mënyrë është një pikënisje e mbarë për secilin njeri. Metoda për të cilën do të shpjegoj në këtë shkrim është një metodë e gjetur përsëri nga metodat shëruese japoneze e cila quhet “Jin Shin Jyutsu”.

Lexo me teper

Metodė e saktė pėr pėrdorimin e farės sė zezė

Dr. Xhemil Kudsi ed-Duvejk, një ekspert i mjekësisë së bazuar në Kur’an dhe Hadith, thotë se çështja se si të përdorim kokrrat e farës së zezë /apo vajit, bazohet në shumë hadithe autentike që flasin për vlerën e farës së zezë.

Lexo me teper

Si tė shėroni plagėt dhe djegiet me lakrėn turshi

Lakra turshi përshpejton shërimin e plagëve dhe vepron tek reumatizma dhe inflamacioni i venave. Lokalisht mund ta përdorni për të lehtësuar kruarjet e lëkurës për shkak të inflamacioneve të ndryshme alergjike, djegiet e vogla, kafshimet e insekteve, veçanërisht bletët ose grenzat.

Lexo me teper

Tre pėrbėrės qė ju shpėtojnė zemrėn dhe trurin

Arteriet e shëndetshme janë pjesë e rëndësishme e organizmit tonë dhe janë të rëndësishme për një shëndet të mirë.

Lexo me teper

Britani: Konfirmohet ndikimi i Kuranit nė shėndetin mendor

Shërbimi Kombëtar i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe (NHS) ka bërë të ditur se ka nisur një projekt që mbështetet në ndikimin e besimit islam në trajtimin e problemeve psikiatrike dhe të shëndetit mendor.

Lexo me teper

Si tė kurohet me lehtėsi kolesteroli dhe presioni i lartė i gjakut?

Shkaktarë për probleme serioze në shëndetin tonë mund të jenë kolesteroli i lartë dhe presioni i lartë i gjakut.

Lexo me teper