Shkencė

Shkencėtarėt thonė se lutja Islame, namazi, ėshtė ilaē pėr stresin dhe problemet me shpinė

Shkencëtarët thonë se lutja Islame (e njohur si namaz) që muslimanët e kryejnë pesë herë në ditë mund të jetë e mirë për shpinën, nëse bëhet ashtu siç duhet.

Lexo me teper

Zbulimet shkencore tė antibiotikėve nė larvat e mizave qė janė pėrmendur nė hadithin profetik

Shpesh kritikët e Islamit e përqeshin Islamin veçanërisht kur është fjala për një hadith të saktë, i cili gjendet në përmbledhjen e Buhariut, i cili thotë se nëse miza bie në pije, atëherë duhet ta zhysim atë në tërësi, sepse në të gjendet ilaçi, por tani me sa duket, sipas një studimi shkencor, miza ngadhënjeu mbi përqeshjen e tyre.

Lexo me teper

Mrekullitė shkencore mjekėsore nė namazin e natės

Në librin e shkruar në gjuhën angleze nga një grup shkrimtarësh, i titulluar “Diagnoza shtëpiake e praktikuar dhe e dobishme dhe fshehtësia e shërimit nga mjekësia popullore”, thuhet se ngritja nga shtrati gjatë natës, bërja e disa lëvizjeve të vogla brenda shtëpisë, bërja e disa lëvizjeve të thjeshta gjimnastikore, larja me ujë e disa pjesëve kryesore të trupit dhe marrja frymë thellë ka dobi të mëdha shëndetësore.

Lexo me teper

Mrekullia e ngjyrave nė Kur’an

Psikologu Dr. Ardtcham mendon se ngjyrat kanë ndikim të caktuar tek njeriu. Për të vërtetuar këtë, ai ka kryer eksperimente të shumta që bëjnë të qartë se si ngjyrat ndikojnë në disponimin tonë, na bëjnë të ndihemi të gëzuar apo të trishtuar, të kemi të ftohtë apo të nxehtë, madje ndikon edhe në personalitetin tonë dhe mënyrën se si ne e shikojmë jetën.

Lexo me teper

QamarDeen, aplikacion islamik pėr telefona tė menēur

QamarDeen është një aplikacionin për telefona të mençur i cili bërjen veprave të mira e bën edhe më interesante.

Lexo me teper

Shpjegim shkencor i hixhames (terapia me kupa)

Hixhama ose ‘Cupping therapy’ është përdorur edhe ne kuptimin për të hapur ‘Meridianët e Trupit’.

Lexo me teper

Faktet e shkencore vėrtetojnė se gjaku pėrshkon 100 mijė kilometra nė 23 sekonda

Faktet e thjeshta shkencore vërtetojnë gjithnjë e më shumë mrekullinë e funksionimit të trupit njerëzor. Kështu, fakte të habitshme vijnë nga sistemi i qarkullimit të gjakut.

Lexo me teper

Aplikacion pėr analizė tė ushqimit me anė tė njė fotografie

Asistimi digjital po vazhdon të forcohet. Së fundmi, Sony ka punuar në një aplikacion i cili vetëm një fotografi të shkrepur do të analizojë ushqimin dhe të tregojë çfarë po hani.

Lexo me teper

E dėshmon edhe shkenca: Aq mė shumė kohė qė shpenzoni me prindėrit, aq mė gjatė do tė jetojnė

Shkencëtarët shpeshherë dinë si të na mahnitin me zbulime të rëndësishme. P.sh., hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë së fundmi kanë zbuluar se si t’ua shtoni disa vite jetë prindërve dhe t’ua bëni jetën më të mirë. Sipas tyre, ‘receta’ për këtë është shumë e thjeshtë, transmeton Telegrafi.

Lexo me teper

Efektet e dėgjimit tė Kuranit nė trupin tuaj

Si ka mundësi që dëgjimi i ajeteve të Allahut të ndikoj në qelizat e trurit? Cili është shpjegimi shkencor për këtë fenomen? A ekziston një energji e fshehur në Kuranin e Shenjtë?

Lexo me teper