Rajoni

Rama i referohet një ish-udhëheqësi musliman: si mund të shpëtojmë me lejen e Zotit

Nën atmosferën e trishtë nga koronavirusi, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, si mesazh të mëngjesit ka përzgjedhur një tjetër referenca nga historia islame.

Lexo me teper

Kreu i KMSH mesazh qytetarëve: Jeta e çdo njeriu është e shenjtë, qëndroni në shtëpi dhe shërbejuni familjarëve

Bujar Spahiu, kryetar i Komunitetit Musliman Shqiptar ka dhënë një mesazh sensibilizues për të gjithë shqiptarët.

Lexo me teper

KMSH merr masa për parandalimin e përhapjes së koronavirusit

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit ka marrë disa masa për të mbrojtur qytetarët nga një infektim i mundshëm me COVID-19.

Lexo me teper

Kreyministri Rama takohet me krerët fetarë për koronavirusin: jo mbyllje xhamish e kishash, por kujdes!

Kryeministri Rama pati një takim me krerë të besimeve kryesore fetare, duke iu këshilluar ata që të shmangin sa munden tubimet të cilat janë pjesë e ritualeve.

Lexo me teper

Falet namazi i parë i xhumasë në xhaminë e parë të Lubjanës

Qindra muslimanë nga qytete të ndryshme të vendit u mblodhën në namazin e parë të xhumasë në Xhaminë e Lubjanës, e cila gjithashtu është xhamia e vetme me minare në Slloveni, ndërtimi i së cilës përfundoi para pak kohe

Lexo me teper

Në Lubjanë hapet xhamia e parë në Slloveni

Në Lubjanë është hapur Qendra kulturore islamike bashkë me xhaminë e parë në Slloveni, pesëdhjetë vjet pas kërkesave të para për ndërtim.

Lexo me teper

Mblidhet Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur ditën e enjte me dt. 16.01.2020, mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2020.

Lexo me teper

Përfundon trajnimi mbi mirëdrejtimin dhe marketingun për zhvillimin e vakëfeve

Përfundon trajnimi tre ditorë mbi mirëdrejtimin dhe marketingun me temë: “Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve”

Lexo me teper

14 vite pa hoxhën Mulla Jakup Hasipi

Janë mbushur 14 vite që kur u nda nga jeta patrioti dhe hoxha i njohur nga Sllupçani, Mulla Jakup Hasipi. Ai humbi jetën më 6 janar të vitit 2006, në një aksident trafiku në autostradën Shkup-Kumanovë.

Lexo me teper

Në Tiranë zhvillohet trajnimi me temë: Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve

Nën kujdesin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Komiteti i Bashkuar Kuvajtjan për Bamirësi në bashkëpunim me Institutin Islamik për Kërkime dhe Trajnime dhe Fondacionin Publik Awqaf, zhvilluan ceremoninë e hapjes së trajnimit me temë: “Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve”.

Lexo me teper