Kuriozitete

Pse krokodili e lejon një zog te vogël të qëndroj në gojën e tij?

Si një grabitqar si krokodili e lejon një shpend të vogël që t’i pastrojë mikroorganizmat dhe parazitët.

Lexo me teper

E diplomuara 67 vjeçare që then parashikimet

67-vjeçarja Rokiah Omar nga Singapori përmbushi ëndrrën e saj të fëmijërisë duke u diplomuar në studimet islamike. Ajo është personi më i moshuar i diplomuar në historinë e universitetit.

Lexo me teper

Gjatë vitit 2030, myslimanët do t’i agjërojnë dy Ramazanë

Gjatë vitit 2030 do të agjërohet dy herë në vit sepse njëri agjërim i Ramazanit do të fillojë më 6 janar dhe tjetri më 26 dhjetor të të njëjtit vit.

Lexo me teper

Njihuni me boshnjakun dhe malajzianin që mësyn Mekën në… këmbë!

Dhanë gjithë fuqinë që kishin në drejtim të një rruge. Meka, vendi ku milina beSimtarë mblidhen për t’u bërë mysafirë të Zotit, sivjet i mirëpret edhe dy burra që udhëtimin për atje e kanë nisur në…këmbë!

Lexo me teper

A e dini saktë se sa banorë ka aktualisht bota?

Rruzulli tokësor ka 7,7 miliardë banorë, thotë raporti i fundit i OKB për popullsinë, bërë publik ditën e hënë (17.06).

Lexo me teper

Njeriu, emrin e të cilit e kanë lexuar me miliona njerëz, por që pakë prej tyre a kanë parë

Othman Taha, njeriu i cili për vite me radhë është ai i cili shkruan Kuranin Famëlartën.

Kjo video e mrekullueshme tregon përbëtë njeri të madh të cilin pak veta e njohin edhe pse puna e tij ka përmasa të jashtëzakonshme mbarëbotërore.

Lexo me teper

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Një dorëshkrim i lashtë i Kur’anit i paraqitur në veri të Turqisë po tërheq më shumë vëmendje dhe vizitorë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo me teper

Fotoja e parë e Mekës nga viti 1888 u shit në ankand për 250,000 dollarë

Fotografia e parë e Mekës e regjistruar nga orientalisti i famshëm holandez Christiaan Snouck-Hurgonje, i cili spiunonte popullatën lokale pas pranimit të kalimit në Islam, u shit për 250,000 dollarë.

Lexo me teper

Një minare e rrallë në Tiranë: prej duri dhe e dalë nga çatia

Artan Shkreli, zv/ministër i Transporteve, por i apasionuar pas së vjetrës në arkitekturë e urbanistikë, duke qenë dhe i tillë në profesion, ka publikuar foton e rrallë të një xhamie që ka minare prej druri e jo vetëm.

Lexo me teper

UNESCO: Kurani libri më i lexuar në botë

Në Konferencën e 28-të të përgjithshme të UNESCO-s, të mbajtur në Paris, në vitin 1995, është marrë vendimi që çdo vit, më 23 prill, të shënohet Dita Botërore e Librit dhe e të drejtave të autorit, si datë simbolike në letërsinë botërore, sepse në këtë ditë në vitin 1616, kanë vdekur Miguel de Servantes (Cervantes) dhe Viliam Shekspir (William Shakespeare).

Lexo me teper