Lajme nga Bota

Meqenëse liria fetare është vlerë thelbësore që përpiqen ta fuqizojnë shoqëritë demokratike, edhe Departamenti Amerikan i Shtetit ndan një çmim vjetor për aktet e guximshme në ruajnë lirinë fetare kudo në botë.

Autoritetet saudite kanë sjellë një vendim me të cilin dyqanet lejohen të jenë të hapura 24 orë në ditë, duke përfshirë dhe kohën e faljes së namazit, transmeton Anadolu Agency.

Gjykata e Lartë e Indisë ka pranuar procesin në mosmarrëveshjen e ndjeshme politike muslimano-hinduse lidhur me një xhami në veri të Indisë dhe ka kërkuar një raport mbi rezultatin e procesit deri më 1 gusht, transmeton Anadolu Agency.

Tahir Kukaj, imami me origjinë nga Kosova, do të shërbejë si klerik në policinë e New York të SHBA-së, njofton Radio Evropa e Lirë, në kuadër të fushatës “Jo në emrin tim”.

Anëtarët e Dhomës së Ulët të Parlamentit austriak miratuan ligjin që ndalon bartjen e shamisë në shkollat fillore, të propozuar nga e djathta ekstreme në qeverisje.

Qeveria e provincës kanadeze Kuebek ka paraqitur një projekt-ligj që ndalon disa punonjës në institucionet publike që të bartin simbole fetare gjatë orarit të punës.

Gjykata e Lartë Administrative e Gjermanisë ka shfuqizuar ndalimin e veshjes së burkinit në pishina, gjë që heq ndalimin e vendosur nga qeveria e qytetit të Koblenzit.

Këshilli Koordinues Mysliman në Gjermani (KKMGJ), e cila ndërmerr hapa të rëndësishme drejt përfaqësimit të përbashkët dhe të barabartë të myslimanëve në vend, në përbërjen e saj do të pranojë anëtare të reja edhe atë, bashkësinë islame shqiptare, boshnjake dhe marokene, raporton Anadolu Agency.

Gazetari holandez Ard Schouten ka bërë një veprim për herë të parë në jetën tij duke agjëruar gjatë tërë muajit të Ramazanit edhe pse nuk është musliman, shkruan Anadolu Agency

Një herbalist në Turqinë qendrore, u ofron banorëve lokal një pije të veçantë të prodhuar nga 40 lloje erëza dhe produkte të ndryshme bimore, nga një recetë origjinale e cila daton nga 600 vjet më parë, shkruan Anadolu Agency.

Kur doli informacioni se komuniteti musliman në Sevilje po humbte një xhami të improvizuar , ish-sulmuesi i Tottenham-it, dhe pastaj Sevilla-s, Frederic Kanoute e dinte se ai kishte për të ndihmuar që kjo mos ndodhte, shkruan BBC.

Anëtarët myslimanë të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin e SHBA-ve, Ilhan Omar, Andre Carson dhe Rashida Tlaib, kanë shtruar iftar në Kapitol, selinë e Kongresit, me rastin e muajit të Ramazanit.

Ne fjalen e saj deputetja e Parlamentit Austriak Martha Bissman perballe kolegeve te saj pasi ka uruar myslimanet per muajin e ramazanit duke thene “Ramadan mubarek!” ka protestuar ndalimin e shamise se grave myslimane.

Fundjava e shkuar solli dhe një aktivitet të Librit në Bern, e qëkësaj rradhe vinte nga Unioni i Bashkësive Shqiptare Islame me seli në Zvicër.

Në kuadër të përgatitjeve të muajit të Ramazanit, të gjitha qilimat e Xhamisë së Madhe (Mesxhid-i Haram) dhe Xhamisë së Pejgamberit a.s. (Mesxhid-i Nebevi) në Arabinë Saudite, janë ndërruar

Recep Uyar, myezin në Xhaminë e Gjelbër (Yeşil Cami) në Bursa të Turqisë, mahnit vizitorët turq dhe të huaj me mekamët e ndryshëm të ezanëve që thërret në kohët e namazit, transmeton Anadolu Agency.

Vizitorët që vijnë në xhaminë historike në Bursa nga vende të ndryshme të botës dhe Turqisë, nuk largohen pa dëgjuar ezanet e kënduara nga myezini Uyar, i cili për çdo kohë namazi përdor mekam të posaçëm.

Në rrjetet sociale shpërndahen video në të cilat shihet se si vizitorë të ndryshëm dëgjojnë me admirim ezanin e myezinit.

Uyar ka qenë imam për 20 vite në qytetin e Izmitit, ndërsa në vitin 2002 është emëruar si myezin në Xhaminë e Gjelbër. Ai thotë se ezani është një nga simbolet e fesë islame.

Sipas tij, këndimi i ezanit me mekame të ndryshme është karakteristikë e Turqisë, ndërsa në vendet e tjera islame ai këndohet me të njëjtën melodi.

Ai shprehet se që nga periudha osmane e deri më sot, i jepet rëndësi të madhe bukurleximit të Kuranit dhe ezanit, ndërsa duke folur mbi historinë e shtetit osman, ai theksoi se ai përpiqet që ta mbajë të gjallë një traditë të asaj kohe.

“Drejtoria e Çështjeve Fetare të Turqisë (Dijanet) i kushton rëndësi bukurleximit të ezanit dhe Kuranit. Aq sa mundemi, ne u tregojmë vizitorëve të huaj se ezani në Turqi këndohet me pesë mekame të ndryshme për çdo kohë namazi. Natyrisht, meqë nuk e kanë një zakon të tillë, ata ngelin të kënaqur dhe madje kam parë që edhe jomuslimanët ndahen me lot në sy prej këtu”, thotë Uyar.

“Drejtoria e Dijanetit ofron kurse trajnuese të brendshme, kurse të ezanit. Ne mësojmë mekamet e ezanit duke marrë pjesë në këto kurse. Në Turqi, veçanërisht në xhamitë e ndërtuara nga sulltanët, ezani këndohet me mekame. Ai këndohet me mekamet saba, rast, hixhaz, segah dhe ushak”, tregon Uyar.

Myezini, i cili tashmë ka fituar famë në rrjetet sociale, thotë se këtë praktikë e kanë nisur edhe për ta bërë të dashur ezanin në mesin e turistëve të huaj që vizitojnë xhaminë.

Federata angleze e Futbollit (FA) ndryshon traditën sa u përket festimeve që shoqërojnë kompeticionet e organizuara prej saj, si kampionati dhe kupat, mes të cilave “FA Cup”.

Muslimanët në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin dhe disa qytete tjera evropiane u kanë dhuruar kalimtarëve trëndafila në emër të bashkëjetesës dhe intensifikimit të dialogut ndërfetar.

Përkundër faktit se vuan nga autizmi, djaloshi 16 vjeçar nga Turqia, Ozan Memish, ka memorizuar Kuranin, gjë për të cilën myftinia e Samsunit i ka dhënë diplomë për suksesin në provimin e hifzit.

Qytetarët e kryeqytetit suedez, për t'ju mundësuar muslimanëve t’i kryejnë lutjet e së premtes, kanë formuar rrethin përrreth xhamisë në Stokholm dhe kështu kanë qëndruar deri në fund të lutjeve.

Reagimet ndaj sulmit terrorist të javës së kaluar në dy xhamitë në qytetin e Zelandës së Re Christchurch, që vranë të paktën 50 muslimanë, po vazhdojnë në mbarë botën.
Të premten, para xhamisë në Stokholm, janë mbledhur qytetarë të shumtë duke formuar një rreth përreth xhamisë për t'ju mundësuar besimtarëve muslimanë të kryejnë namazin e xhumasë të qetë.
Ministrja e Kulturës së këtij vendi, Amanda Lind, ishte nëmesine qytetarëve që ishin solidarizuar me muslimanët në ditën e së premtes.
"Jam shumë e lumtur për faktin se sot janë mbledhur kaq shumë njerëz”
Ajo gjithashtu vuri në dukje se qëllimi i takimit të sotëm është të shprehë një qëndrim kundër sulmeve terroriste në Zelandën e Re, por gjithashtu kundër të gjitha formave të dhunës, racizmit dhe islamofobisë.
"Ne po luftojmë çdo sulm ndaj shoqërisë", tha Lind.
Qytetarët e Stokholmit nuk u larguan derisa besimtarët musliman i përfunduan lutjet e së premtes. Pas përfundimit, përfaqësuesit e Bashkësisë Islame bashkëqytetarëve të tyre u ofruan nga një kafe, ujë dhe hurma, dhe i falënderuan për mbështetjen e tyre.

Video

Program fetar dedikuar ardhjes së Muhamedit a.s. si mëshirë për botën

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!