Lajme nga Bota

Ilhan Omar, muslimania e parë e mbuluar e Kongresit Amerikan, postoi një fotografi me një përshkrim
interesant në llogarinë e saj në Twitter gjatë inaugurimit të Joe Biden si presidenti i ri amerikan.

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka emëruar Indiano-Amerikanen dhe eksperten për zhvillimin ekonomik Sameera Fazili në një pozicion kyç të Shtëpisë së Bardhë.

Qeveria Zvicerane të martën rekomandoi votuesit që në referendumin e 7 marsit të refuzojnë propozimin për ndalimin e bartjes së burkës dhe nikabit nga disa gra muslimane duke thënë se një vendim i tillë do të dëmtojë turizmin.

Shteti turk është përfshirë nga thatësia dhe për herë të parë pas 21 vitesh në të gjitha xhamitë e Turqisë po bëhet lutje për shi

Gjykata Kushtetuese e Austrisë ka shpallur si të kundërligjshëm ligjin për ndalimin e mbulesës për vajzat muslimane deri në moshën 10 vjeçare, të pa barabartë, selektiv, pengesë për arsimim si dhe kufizim i ushtrimit të traditës fetare islame.

Gjykata Administrative e Apelit Malmo shfuqizoi ndalimin e shamisë në shkollë që këshilli bashkiak në Skurup vendosi më parë, duke shkaktuar kritika midis muslimanëve dhe mësuesve

Ish kampionja holandeze e boksit Ruby Miso , me nofkën “Znj. Tyson” , njoftoi zyrtarisht kalimin e saj në Islam

Imami i njohur shqiptaro-amerikanë është përfshirë në listën e 100 njerëzve më me ndikim në Staten Island (Stejtën Ajllënd), Nju-Jork.

Kohët e fundit Policia e Zelandës së Re ka bërë hixhabin pjesë të uniformës së tyre zyrtare.

Faiza Heidar u rrit duke luajtur futboll në lagje dhe sot është kapitene e kombëtares së Egjiptit për femra.

Në xhaminë e parë të kryeqytetit të Greqisë, Athinë, është falur namazi i xhumasë së parë, raporton Anadolu Agency.

Muslimanët u radhitën në radhë për faljen e namazit të parë të xhumasë n&e

Dy anëtare të të ashtuquajturit “Skuadër” të Kongresit – muslimano-amerikanet Rashida Tlaib dhe Ilhana Omar, perkatesisht nga Michigan dhe Minesota, fituan rizgjedhjen.

Xhamia e parë në kryeqytetin grek, Athinë, është hapur pas 14 vjet grindjesh dhe vonesash burokratike, njoftoi media lokale.

Komuniteti Musliman Shqiptar në Zvicër është i tmerruar nga vala e re e sulmeve terroriste dhe përplasjeve të dhunshme në Evropë, sidomos me sulmin e fundit që ndodhi mbrëmë në qytetin e Vjenës në Austri.

Besimtarët e huaj myslimanë janë lejuar të shkojnë në Arabinë Saudite për të kryer Umrën, tetë muaj pasi ajo ishte pezulluar për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Fatima Hussein u bë gruaja e parë muslimane palestineze që u emërua si kandidate në zgjedhjet e këshillit të qytetit në Brazil.

Mbretëria e Arabisë Saudite ka rihapë vendet e shenjta muslimane për kryerjen e Umres për një numër të kufizuar besimtarësh dhe me masa të rrepta shëndetësore

Gjigandi suedez i veshjeve H&M ka paralajmëruar për ndërprerjen e marrëdhënieve të tij me një prodhues kineze mendafshi për shkak të akuzave për “punë të detyruar” të pakicve etnike dhe fetare nga provinca Xinjiang e Kinës

Deputetët e krahut të djathtë dhe republikan u larguan nga një takim në Parlamentin e Francës të enjten për shkak të pranisë së një gruaje muslimane me shami

Xhamia Al-Aksa në Kuds do të mbyllet për tre javë për shkak të përhapjes së koronavirusit (COVID-19), njoftoi sot Vakëfi Islam i Kudsit

Video

Pjesë nga fjalimi i Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava për luftën e UÇK-së

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!