Artikuj

Në vigjilje të festës së Filtër-Bajramit, po sjellim xhirimin e ceremonisë së Fitër - Bajrmait në Xhaminë e Bajraklisë (Xhamia e Çarshisë) në Pejë më 1975. 

Besimtarët mysliman po kryejnë obligimin e Sadakatul-fitrit deri në ditët e fundit të muajit të ramazanit.

Intervistë me Prof. Dr. Violeta Smajlaj, udhëheqëse e Departamentit të Gruas pranë Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës

"Dituria Islame" qëndroi përkrah përpjekjeve të popullit për çlirimin e vendit -

Myftiu Naim ef. Tërnava

Leximi i Kuranit është pjesë e pandashme e jetës së tij, duke bërë që Florenti shumicën e ditës ta kaloj me Librin e shenjtë.

Sara Sejdiu është vetëm 6 vjeç. Ajo është shembulli më i mirë i një fëmije për të mësuar leximin e Kur’anit Famëlartë

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti” shpërndau 8200 pako ushqimore dhe po aq thasë me miell. Rastet sociale dhe ato me kushte të rënda ekonomike përfituan nga ky aksion gjigant i “Bereqetit”.

Të hënën në Xhaminë e Madhe në Gjilan, filluan garat regjionale kuranore

Editorial /
Dituria Islame 400

Në xhaminë e fshatit Kraishtë të Lipjanit tash e 11 vite festa e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës shënohet më ndryshe.
"Dhuro gjak shpëto jetë" është thirrja tradicionale të cilës iu përgjigjen qindra qytetarë nga vende të ndryshme të Kosovës në 16 vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Për nder të ditës Ndërkombëtare të Mbulesës, Fakulteti i Studimeve Islame organizoi tryezë diskutimi me temën "Fuqia Shpirtërore e Gruas dhe tejkalimi i Padrejtësive Historike"

Me rasatin e Ditës Ndërkombëtare të Arsimit, Departamenti i Gruas me degët e saj organizuan programe të ndryshme, ku u theksua rëndësia e arsimimit e sidomos tek vajzat dhe gratë.

Intervistë ekskluzive për revistën “Dituria Islame”me Myftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim ef. Tërnavën

Isa Tërshani i cili ishte njëri ndër hoxhallarët që organizoi varrimin e 45 viktimave të masakrës së Reçakut, me dhimbje kujton ditët e tmerrit .

E para xhami e hapur pas rënies së sistemit komunist në Shqipëri, ishte simbol i rifillimit të aktivitetit dhe veprimtarisë fetare, fillimisht në fshatrat përreth saj e më pas në të gjithë Shqipërinë.

Për nder të Muajit të Mevludit, Xhamia Qendrore në Shtime shpërndau 400 dhurata për fëmijë.

Departamenti i Gruas pranë Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës përfundon trajnimet e organizuara për avancimin e punës praktike të mualimeve në mësim-besim

Bashkësia Islame e Kosovës ka dhuruar mbi 100 botime të Shtëpisë Botuese “Dituria Islame” për formimin e bibliotekës së Xhamisë së Qyrjanit në Krajë, që njihet si xhamia më e vjetër në atë anë e cila daton që nga viti 1602

Ky art i bukur, por jo i zakonshëm në vendin ton punohet nga Ejmen Hasani.

Video

Hytbeja e Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava, e mbajtur me rastin e festës së Fitër Bajramit (video)

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!