Lajme nga Kosova

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka komentuar protestën kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë.

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka thënë se ndërtimi i Xhamisë së Madhe në Prishtinë nuk duhet ta shqetësojë askënd.

Sot rihapen objektet fetare, respektivisht xhamitë dhe kishat për kryerjen e riteve fetare, ndërsa do të ndryshojë edhe orari i lëvizjes së qytetarëve, që do të jetë nga ora 05:00 e mëngjesit deri në ora 21:00 të mbrëmjes, njofton telegrafi.com

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia në një konferencë për media, bashkë me drejtuesit e komuniteteve fetare në Kosovë, ka njoftuar për lehtësimin e disa masave kufizuese, që janë në fuqi prej kohësh për shkak të pandemisë COVID-19.

Xhamia e Shenjtë në Mekë ka instaluar së fundmi porta të sofistikuara për vetë-sterilizimin e besimtarëve si pjesë e masave paraprake kundër përhapjes së Koronavirusit të ri, ka raportuar agjencia Saudite e lajmeve SPA.

Portat, t&eu

Stafi i ambasadës turke në Kosovë dhe komuniteti i Mamushës i bashkohen aksionit “Sofra e Ramazanit

Kryeministri në detyrë, z. Albin Kurti, bashkë me Ministrin në detyrë të Financave dhe Transfereve, z. Besnik Bislimi, Ministren në detyrë të Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu dhe Zëdhënësin e Qeverisë në detyrë

Funksioni kryesor i organizatës sonë është edukimi dhe arsimi i shoqërisë sonë. KBI Ferizaj përmes zyrës së mualimit me mekanizmin e krijuar në fund të vitit 2017 Akademia e Studimeve Programi Njohës më Fenë dhe Bashkësinë Islame ka realizuar më së miri këtë objektiv tonë.

Shoqata humanitare “Bereqeti”, organ i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovë ka realizuar një aksion humanitar ku u ndihmuan skamnorët dhe kategroitë e ndryshme sociale

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Vushtrrisë Shemsi ef. Rrahimi këto ditë në kuadër të aksioneve për të ndihmuar familjet skamnore ka shpërndarë bukë dhe miell për familjet e varfëra në Vushtrri.

Gati gjitha institucionet arsimore në Kosovë kanë filluar ta konsiderojnë seriozisht mësimin online nga distanca!

Ditë më parë humanisti i njohur, Halil Kastrati, ka paralajmëruar se kuzhina e “Jetimave të Ballkanit” do të mbyllet për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

Sot, në të gjitha xhamitë e Kosovës në namazin e xhumasë u bë thirrje për respektimin e masave qeveritare kundër koronavirusit.

Drejtori i shoqatës bamirëse “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati, u ka bë thirrje të gjitha bizneseve që të dëshmojnë edhe një herë se sa janë solidarë dhe të bashkuar, që të tejkalohet edhe kjo situatë, ashtu siç janë kaluar shumë të tjera në periudha të ndryshme.

Kanë përfunduar punimet restauruese – konservuese në mejtepin dhe xhaminë e vjetër të fshatit Shkozë të Malishevës.

Në hapësirat e hapësirat e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës u promovua vëllimi i parë dhe i dyti i epitafeve në gjuhën osmane në rajonin e Prishtinës dhe rajonit të Mitrovicës, organizuar nga Fakulteti i Studimeve Islame në Prishtinë.

Vëllezërit Xhemajl dhe Skënder Bytyçi nga Kravasari i komunës së Malishevës kanë dhuruar një hektar tokë si vakëf për Bashkësinë Islame të Kosovës

Zyrtari për të drejtat e njeriut dhe liritë fetare nga Ambasada Amerikane, John Bush, ka qenë sot në xhaminë “Bedri Kamberi” në Prishtinë.

Ky ka zgjedhur që të takohet me besimtarët myslimanë të premten, para namazit të xhumasë.
Respektin për rregullat e objektit fetar, ky e tregon që në fillim. Në fakt, ky virtyt është tema kryesore e fjalimit të tij para xhematit, të cilit iu drejtua në shqip.
Sipas zyrtarit amerikan, toleranca ndërfetare ka ndikuar edhe në zhvillimin e shtetit të tij, që e quan mjaft religjioz.
Bush ka thënë se është i mahnitur se si shqiptarët kanë aq shumë heronj myslimanë e krishterë, andaj bën thirrje që kjo tolerancë të vazhdojë edhe më tej.
Sipas tij, vajzat myslimane me shamia duhet lejuar në shkolla.

Nga dje ka nisur PNFBI E-Learning - Programi Njohës me Fenë dhe Bashkësinë Islame – mësimi nga distanca për ata të cilët për çfarëdo motivi s’kanë mundur t’i bashkohet projektit të njëjtë që mësohet në klasë në dy afate mars/prill dhe gusht/shtator.

Video

Intervistë në Tv Syri Vision: Kryetari i KBI Gjakovë, Dr. Valon ef. Myrta

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!