Lajme nga Bota

Autoritetet e Arabisë Saudite njoftuan se kanë pezulluar ligjëratat fetare dhe mësimet e Kuranit përmendësh në të gjitha xhamitë e vendit për shkak të mbrojtjes nga koronavirusi i ri (Covid-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Leif Skjetne, 76 vjeç, i cili për 30 vjet ka ushtruar detyrën e pastorit në qyetin Jönköping të Suedisë ka bërë të ditur se është konvertuar në musliman.

Arabia Saudite sot vendosi ndalesë të përkohshme për vendasit dhe banorët që të kryejnë Umren për shkak të frikës nga koronavirusi i ri, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve SPA, transmeton Anadolu Agency.

“Bota nën një kulm të vetëm” , kjo është motoja e Festivalit të 9-të të popujve dhe kulturave të tyre që po mbahet nën patronatin e princit të regjionit të Medines Fejsal bin Selman bin Abdulaziz.

Qyteti i Patersonit në New Jersey ka emëruar për herë të parë një shef policie mysliman me etni turko-amerikane.

Për herë të parë në historinë e SHBA, në disa xhami po mbahen debate mbi kandidatin e mundshëm demokrat për Presidencialet e këtij vitit.

Universiteti i Harvardit rendit Kuranin e Shenjtë si librin më të mirë për drejtësi, pasi Kurani ka gjithçka, që përfshin të gjitha aspektet dhe rregullat. Libri i shenjtë hyjnor, i cili renditet më i miri nga instituti prestigjioz si libri kryesor i ligjit, që përfshin një pikëpamje gjithëpërfshirëse për njerëzit gjatë jetës së tyre.

Ka ndërruar jetë një ndër personalitet më të famshme perëndimore të konvertuar në Islam Murad Wilfried Hofmann, diplomat i shquar gjerman cili mbajti gjithashtu dhe postin e zëdhënësit të NATO-s në vitet ’80.

Fjala "inshallah", e cila përdoret shumë shpesh në jetën e përditshme nga ana e muslimanëve, ka hyrë në fjalorin e gjuhës gjermane, raporton Anadolu Agency.

Një grup myslimanësh në Australi i janë bashkuar të krishterëve në lutjet për shiun, pas zjarreve masive që kapluan këtë vend.

Marrëveshja e koalicionit midis Partisë Popullore Austriake (OVP) dhe Partisë së Gjelbër përfshin ndalimin e hixhabit në shkolla deri në moshën 14 vjeç dhe ndalimin parandalues ​​për emigrantët potencialisht të rrezikshëm, njoftuan media austriake.

Duke përmbysur një vendim të mëparshëm, Gjykata e Apelit e Belgjikës ka mbështetur ndalimin e mbajtjes së shamisë në dy shkolla në rajonin Flemish të vendit, transmeton Anadolu Agency

E veshur me veshjen tradicionale myslimane dhe me këmbë zbathur, këngëtarja Sinead O’Connor performoi javën e kaluar në Shepherd’s Bush Empire në Londër, duke dhuruar një performancë të ndjerë me hitet e saj.

Mesut Ozil është një prej emrave të rëndësishëm në historinë e futbollit. Ozil luan aktualisht me Arsenalin, duke qenë një ndër futbollistët më të paguar të klubit, ndërkohë që gëzon dhe titullin kampion bote me fanellën e përfaqësueses gjermane.

Sipas të dhënave nga kompania mediatike BabyCenter, për herë të parë emri Muhammad është një nga 10 emrat më të njohur të fëmijëve për djem në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Pedro Carvalho, një nga këshilltarët për media të artistit me famë borëtore Yusuf Islam, pranoi Islamin duke shqiptuar shehadetin në Xhaminë qendrore të Kembrixhit, hapjen e së cilës e bëri presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njofton Anadolu Agency.

Ish-presidenti gjerman, Wulff tha se duhet pasur parasysh se asnjë qytetar nuk guxon të diskriminohet ose margjinalizohet për shkak të religjionit të tij

Qeveria në Berlin ka menduar gjatë se çfarë të bëjë, kur bëhet fjalë për influencën e jashtme në shkollimin e imamëve të cilët punojnë në Gjermani. Rezultati i këtyre mendimeve është themelimi i Asociacionit për çështje të shkollimit të imamëve nga Ministria e Punëve të Brendshme e Gjermanisë, e cila duhet të fillojë punën me 21 nëntor.

Një imam turk që është aktiv në provincën Mugla ka mësuar gjuhën e shenjave, në mënyrë që të jep ligjërata fetare për besimtarët e shurdhër.

Naime Avdyli Feta është me prejardhje nga Kosova, ajo ka kaluar testet e para për t’u bërë pilote në shtetin Kanadez.