Cili janë shtetet më fetare në Ballkan?

Shtetet e Ballkanit llogariten të jenë vendet me popullsinë më fetare në Evropë. Bile, ata vetë deklarohen të tillë.

Por, çka bie në sy, është se Kosova zë vendin e dytë në këtë radhitje. Kosovarët janë vetëdeklaruar si fetarë më shumë se shumica e vendeve të rajonit. Në Kosovë, 83% e popullsisë është deklaruar si fetare, shkruan gazetametro.net.

Ndërkohë, vetëm Maqedonia e ka kaluar Kosovën, dhe e cila prinë në rajon për nga afetarizmi i popullsisë. 88% e popullsisë maqedone, janë fetarë.
Madje, Maqedonia e Kosova dalin të jenë më fetare se Turqia. Në shtetin turk 79% e banorëve janë deklaruar të tillë.

Çka tjetër bie në sy, është radhitja e Shqipërisë. Ajo radhitet e fundit në rajon për nga deklarimi i popullsisë për fe. Vetëm 39% e banorëve shqiptarë deklarohen fetarë.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.