Shkencë

Hulumtimet e shkencëtarëve britanikë në Universitetin 'Surrey të Guildfordit kanë treguar se njerëzit me ndihmën e mbylljes së syve, më lehtë mund të kujtojnë disa nga detajet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Nëse keni shitur celularin tuaj Android, mundësitë janë të mëdha që mesazhet, email-et dhe fotot të jenë akoma aty, pavarësisht se ju betoheni që i keni fshirë të gjitha. Një studim i fundit i Universitetit të Kembrixhit ka treguar se fshirja e të dhënave tuaja me “factory reset” në sistemin Android nuk largon gjithçka.

Kompania turke “Norm Teknology” është prodhuese e materialeve për mbrojtje për Forcat e Armatosura të Turqisë

Një studim shkencor ka vërtetuar se gruaja, që bart shaminë dhe është kureshtare për këtë, ndjehet psikikisht dhe emocionalisht më mirë në raport me qasjen pozitive ndaj vetvetes sesa gruaja që nuk bart shaminë.

Nëse keni qenë duke pritur me padurim ardhje e thirrjeve me zë në WhatsApp, tani ajo është bërë një realitet. Çdo përdorues i aplikacionit të kësaj platforme komunikimi mund të vërë duart mbi këtë veçori të shumë kërkuar e cila të themi të drejtën gjatë kësaj kohe testimi ka qenë mjaft e kufizuar.

Nëqoftëse jeni një fans i dromëve, por nuk keni buxhet të mjaftueshëm për të blerë një me përmasa normale, provoni një blini një mini nano dron i cili është vetëm 2.2 centimetër. Pra në përmasa modeste, por të njëjtën gjë mund të themi dhe për cmimin e tij. Ai kushton vetëm 34.99$.

Shkencëtarja franceze Aurore Avargues-Weber, e cila me studimin e saj ka zbuluar se bletët të cilët kanë trurin sa "një kokë gjilpëre" njohin fytyrën e njeriut, fitoi çmimin L’Oreal-UNESCO 2015 në kuadër të Programit Ndërkombëtar të Bursave i cili inkurajon gratë në të gjithë botën për studimet shkencore, raporton Anadolu Agency (AA).

Grupi informatik amerikan ”Microsoft” tha se sistemi i ri i operimit Windows 10 do të dalë këtë verë në 190 shtete dhe do të jetë i disponueshëm në 111 gjuhë.

Shërbimi Messenger në Facebook, nuk do të shërbejë vetëm për të dërguar fotografi dhe buzëqeshje. Tashmë ju mund ta përdorni atë për t’iu dërguar para në moment miqve tuaj.

Një studim i bërë nga National Vulnerability Database (NVD) ka analizuar sistemet e ndryshme operative dhe aplikacionet e ndryshme mobile që ne i përdorim sot, dhe ka gjetur se cilat prej tyre janë më të hapura ndaj sulmeve të jashtme. Dhe a e dini se cili prej tyre është i pari për nga dobësitë?

Uebi do të jetë shumë me i shpejtë falë disponueshmërisë të versionit më të fundit të protokollit HTTP.

Studimet kanë treguar se zbulimi i pjesës më të madhe të trupit ekspozon njerëzit nga rreziku i kancerit të lëkurës, sëmundje kjo që merr jetët e miliona njerëzve në vit.

Në Universitetin e Ushakut duke përdorur perlitin, i cili është një gur me prejardhje vullkanike, është prodhuar një lloj stofi që filtron 98% të rrezatimeve të dëmshme diellore që shkaktojnë sëmundjen e kancerit.

Google Earth Pro, i cili më përpara kushtonte 399 dollarë, tani është terësisht falas.

Smartfonët tanë tashmë mund të përkthejnë tekst në mënyrë të menjëhershme përmes tetë gjuhëve të ndryshme, madje edhe pa një lidhje interneti, falë një përditësimi në aplikacionin e Google Translate.

Përdorues të Windows 7, fundi i këtij sistemi operativ po afrohet, pasi që Microsoft ka përfunduar mbështetjen e zakonshme të sistemit operativ.

Përderisa kompanitë tjera teknologjike përqendrohen në punimin e orëve inteligjente, rripave të dorës dhe pajisjeve teknologjike që vishen në palestër, kompania Samsung po punon diçka ndryshe, unike, që asnjë kompani nuk e ka punuar deri më tani.

Një studim i ri gjerman ka vërtetuar se paragjykimet ndaj të tjerëve, në rast se përsëriten, atëherë ato mund të formojnë një bindje të gabuar, e cila ngulitet në kujtesën e njeriut, duke bërë që syri ta sheh atë (objekt pavarësisht se çka është, përkundër realitetit) si të vërtetë dhe realitet.

Ky telefon, i projektuar enkas për muslimanët, tashmë gjendet në tregjet e Rusisë.

Nëse posedoni modelin e ri të iPhone apo iPad atëherë duhet të dini se Apple ka zbuluar listën e aplikacioneve kryesore të vitit në iTunes (listën për Mbretërinë e Bashkuar), prandaj mos humbni kohë për ta kuptuar se cilat prej tyre duhet ti shkarkoni në telefonin ose tabletin tuaj të ri.