Shkencë

Është vërtetuar nga shkencëtaret se nuk ka dyshim në faktin se disa insekte kanë antibiotik natyral në krahët e tyre për t’i vrarë bakteret e rrezikshme, e prej këtyre insekteve është edhe miza ndërsa Profeti i Zotit, Muhamedi, alejhisselata uesselam, foli për këtë fenomen qysh para 1400 vjet…

Google po planifikon shkrijen e sistemeve të saj operative – Chrome OS dhe Android, në një platformë të vetme.

Merr fund kënaqësia për ata që bëjnë telefonata anonime në celular. Vjen tashmë shërbimi me anë të të cilit mund të zbuloni ngacmuesit apo kush fshihet pas një “numri të panjohur”.

Facebook ka futur në motorin e saj të kërkimeve çdo postim publik të cilitdo prej nesh, pavarësisht se sa të vjetra mund të jenë. Kj olëvizje vjen pas përditësimit të vitit të kaluar që i bën të kërkueshme çdo postim individual. Por ajo ishte e kufizuar fillimisht vetgëm tek postimet e miqve.

Sipas një raporti të fundit medial thuhet se Intel është duke ndërtuar një sistem të ri në çip (SoC), që do të përdoret në pajisjet e ardhshme iPhone të Apple.

Shkencëtarët amerikanë të Universitetit Wisconsin – Madison gjatë hulumtimeve në të cilat ishin përfshirë 61 vashëza, të moshës 7 deri në 12 vjet, kanë zbuluar se zëri i nënës ndikon për qetësim sikur përqafimi.

Telefonat e mençur janë duke e kalbur trurin e njeriut dhe e vetmja kurë është që telefonin ta mbani më shumë në xhep.

Një studim shkencor i Universitetit të Harvardit ka provuar si të gabuara studimet e mëhershme sipas të cilave kinse konsumimi i një pjese të vogël të alkoolit është shërim për zemrën.

Çipat që vetshkatërrohen nuk janë vetëm pjesë e filmave por ekzistojnë dhe në realitet. Inxhinierët e Xerox PARC kanë zhvilluar një lloj çipi që mund të shpërthejë dhe të shpërbëhet në copëza të vogla.

Një studim i ri i shkencëtarëve amerikanë zbulon se marrëdhëniet e mira me fqinjët mund ta zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër.

Facebook paraqiti një tipar të ri dhe së shpejti përdoruesit do të jetë në gjendje të thjesht për të dërguar të holla për miqtë e tyre nëpërmjet një mesazhi në Facebook.

Një e re nga Egjipti ka zbuluar një mënyrë se si mbeturinat plastike t’i kthejë në naftë, zbulim ky që mund të vlejë miliona.

Idetë e Azza Faidit kishin tërhequr Institutit të Kërkimeve të Naftës në Egjipt. Ata i dhanë qasje të lirë në laboratorin dhe kërkimet e saj ndihmuan të përsosin formulën për shndërrimin e mbeturinave plastike në naftë.
Disa shkencëtar janë duke e quajtur këtë zbulim “bionaftë” për shkak të kemikaleve organike pasi që ajo nxjerret nga polimeret plastike, të njëjta kemikale që ekstraktohen nga bimësia për të krijuar etanol të biokarburanteve.
Ky proces po ashtu prodhon edhe kemikale tjera të cilat mund të riciklohen dhe shiten.
Egjipti në vit prodhon miliona tonë mbeturina plastike çdo vitë, dhe me procesion që Faiada ka zbuluar ato mund të konvertojnë mbeturinat në naftë me vlerë 78 milionë dollarë.
Ajo beson se fitimet nga ky zbulim mund të rriten deri në 168 milion dollarë në vit.
Unioni Evropian për shkencëtarët e rinj e ka shpërblyer Faiadën me një çmim për punën e saj dhe ajo është duke punuar për të marrë patetentën për procesin e shndërrimit e mbeturinave në naftë

Është vërtetuar se ndërrimi i fazave të hënës shkakton turbullira dhe çrregullime në organizmin e njeriut.

Windows 10 shënon një “erë të re” për kompjuterat personale, ka thënë shefi ekzekutiv i Microsoft, Sayta Nadella.

Sistemi operativ u lançua në të gjithë botën këtë të mërkurë (29 korrik). Për pjesën më të madhe të konsumatorëve, Windows 10 do të ofrojë një përditësim falas. “Windows 10 është një arritje e madhe për ne si kompani, dhe për industrinë”, ka thënë Nadella për BBC-në.

Ja tetë gjëra që duhet të dini për Windows 10:

Kush mund ta shkarkojë

Windows 10 nuk do të vijë në të njëjtën kohë për të gjithë. Të parët do të jenë ata që quhen “Insider” që kanë marr pjesë në testimin e sistemit, dhe janë 5 milionë të tillë. Më pas do të jetë radha e atyre që i kanë prenotuar me procedurë online që është aktive që prej 1 qershorit.

Është falas

Windows 10 është falas për ata që do e shkarkojnë në 12 muajt e ardhshëm dhe që kanë në pajisjet e tyre Windows 7, 8 apo 8. Por këtu nuk përfshihen kopjet pirate. Ndërsa përditësimi për smartphine do të vijë më pas.

Menuja Start

Rikthehet kjo komandë, por me disa ndryshime. Ka për shembull hapësirë që mund ta personalizosh me përmbajtjet që dëshiron: aplikacione, programe, kontakte apo faqe interneti.

Asisteni zanor Cortana

Është njësoj si Siri i Apple. Në tablet apo kompjuter bëhet fjalë për kërkimi zanor të dosjeve që keni ruajtur. Mëson me kohën dhe përshtatet me kërkesat tona.

Interneti zëvendësohet me Edge

Edge do të jetë lundruesi i ri i Microsoft. Mund të bëhen kërkime direkte në faqen e web-it, mjafton të shkruash një fjalë dhe shfaqen informacionet që merren nga rrjeti. Tekstet mund të ruhen për t’i lexuar më vonë.

Aplikacionet “universale”

Falë funksionit “Continuum”, aplikacionet funksionojnë në çdo pajisje Windows 10, kompjuter, tabletë e smartphonë. Kështu që dyqani i Microsoft bëhet unik nga ku mund të marrësh aplikacione, lojëra, filma e libra.

Lamtumirë fjalëkalimit

Me Windows Hello fjalëkalimi anashkalohet. Teknologjia e të dhënave biometrike bën të mundur që në Windows 10 të bëhet skanimi i fytyrës, irisit të syrit apo gjurmëve dixhitale.

Lidhja me Xbox

Nga tastiera mund të luash live nëpërmjet rrjetit të wireless-it të shtëpisë në tablet, kompjuter. Dhe mund të luash online edhe në pajisje të ndryshme, nuk ka rëndësi nëse është Xbox, kompjuter, apo tablet./tch/

Kohët e fundit applikacpikioni popullor social – Snapchat, paraqiti natën e 27 të Ramazanit në Meke el-Mukarramah. Pelegrinët në Mekë vënë foto dhe video, dhe bota u mahnit me to.

Rrjeti social facebook konsiderohet një nga idetë revolucionare të shekullit 21 me impaktin global që ka krijuar, duke e bërë jashtëzakonisht të thjeshtë dhe të shpejtë komunikimin mes njerëzve gjithandej globit në të gjitha mënyrat e komunikimit dhe përdorimit duke përfshirë atë personal, mes bizneseve, profesionistëve etj.

Përse Allahu i Madhëruar e ndaloi shikimin në femrat e huaja? Përse i Dërguari i Allahut [sal-laAllahu alejhi ve sel-lem] e ndaloi vetminë me një femër të huaj? Ç‘urtësi fshihet prapa kësaj?

Nxënësi i gjimnazit ‘Medreseja Alaudin’ në Gjilan , Emin Emini ka krijuar dy aplikacione të rëndësishme, të cilat tashmë janë aprovuar nga Apple dhe janë të gatshme për t’u shkarkuar për publik.

Google është duke shpresuar ta rrisë platformën e saj Android TV me aplikacione të reja, dhe kësaj radhe kompania ka shtuar më shumë se 600 aplikacione të reja në shërbim.

Është i njohur fakti se në planetin tonë kemi tepricë të mbeturinave, ne përpiqemi që t’i zvogëlojmë dhe të riciklojmë ato. Megjithatë, duket se mbeturinat nuk janë kufizuar (reduktuar) vetëm në Tokë, universi është i mbushur me mbeturina të formave dhe madhësive të ndryshme.