Aktualitete

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë mbajti sot mbledhjen e rregullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari i KBIGJ-së, Dr. Valon ef. Myrta.

E nderuara familja Dervisholli
Të nderuar drejtues të institucioneve të BI të Kosovës
Të nderuar përfaqësues e drejtues të Këshillave të BI
Të respektuar kolegë dhe bashkëpunëtorë të rahmetliut
Të nderua të pranishëm
Motra e vëllezër!

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës organizoi akademi përkujtimore me rastin e kalimit në ahiret të Mustafë ef. Dervisholli,

Kryetari i KBIGJ, Dr.Valon ef.Myrta, priti në takim Kryetarin e KBIF, Fehmi ef. Mehmeti

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, i ka dhuruar gjatë ditës së sotme Universitetit të Gjakovës një donacion të dorëzave dhe maskave si mjete mbrojtëse për parandalimin e përhapjes së pandemisë globale COVID-19.

Besimtarët myslimanë i janë kthyer përsëri kryerjes së obligimeve fetare në xhami, pas lehtësimit të masave për parandalimin e pandemisë globale ‘COVID – 19’.

Kryesia e BIK rekomandon që në komunat më të mëdha të falet edhe xhumaja e dytë

Që nga sot të gjitha xhamitë e Republikës së Kosovës janë rihapur për praktikimin me rregullt të riteve fetare (pesë kohët e namazit dhe xhumaja).

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef, Tërnava u shpreh tejet i gëzuar që më në fund të gjithë besimtarët do të mund të kryejnë adhurimet e ibadetet në xhami.

Njoftojmë të gjithë besimtarët musliman se duke filluar nga dita e enjte, data 28.05.2020, do të hapen të gjitha xhamitë në komunën e Gjakovës.

Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava u është drejtuar sot besimtarëve myslimanë me një mesazh urimi për festën e Fitër Bajramit

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, dhe Kryeminsitri në detyrë, z. Albin Kurti, sot, në prag të festës së Fiter Bajramit, zhvilluan një video-takim.

Me emrin e Zotit Mëshiruesit Mëshirëplotë

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë njofton të gjithë besimtarët musliman të Komunës së Gjakovës, se dita e parë e festës së Fitër Bajramit është ditën e diele, më datë 24 maj 2020.

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, dega në Gjakovë, ka shpërndarë sot 165 pako ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë në komunën e Gjakovës.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava iu drejtua besimtarëve myslimanë me mesazhin e xhumasë .

Bereqeti vazhdon të jetë pranë familjeve nevojtare në çdo vend të Kosovës

Bereqeti ndihmon familjet skamnore anekendë Kosovës për Natën e Kadrit

Video

APEL PËR NDIHMË për familjen 6 anëtarëshe nga Demjani, Gjakovë

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!