Aktualitete

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim ef. Tërnava priti në takim Ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia

Me vëmendje kam përcjellë situatën e krijuar me përhapjen e pandemisë globale të korona virusit në shtetet përreth nesh. Ka dashtë Zoti që deri më tash qytetarët tanë nuk janë prekur nga ky virus, por rreziku që edhe vendi ynë të preket nga ky virus, tashmë është real.

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon ef.Myrta, priti në takim drejtorin e drejtorisë për Haxh dhe Umre të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, njëherit këshilltar i Myftiut te Kosoves, Mr.Vedat ef.Sahiti me bashkëpunëtorë,

Ata e uruan Kryetarin Myrta për zgjedhjen në krye të KBIGJ-së, duke i uruar punë të mbarë dhe suksese.

Kryetari Myrta i falënderoi përzemërsisht mysafirët dhe e vlerësoi lartë vizitën e tyre.

Kryetari i KBI në Gjakovë, Dr. Valon Myrta me bashkëpunëtorë priti në takim përfaqësuesin për çështje fetare në Ambasadën e Turqisë z. Nevzat Akin të shoqëruar nga Drejtori i Institutit të Hifzit "Medreseja e Madhe"-Gjakovë, Genqer Dirvari.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, në krye me Dr. Valon ef. Myrta, priti në një takim përshëndetës imamin e nderuar Munir ef. Salkurti, i cili vite me radhë ka ushtruar detyrën e imamit në disa xhami të qytetit të Gjakovës.

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës Valon ef.Myrta priti në takim Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini.

Me 28 shkurt Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, dhe Mirza As Saeg, shef i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe njëherësh edhe anëtar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai, kanë mbajtur konferencë për medie.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti priti në takim kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim ef. Tërnava.

Kyetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë priti në takim delegacionin e kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe anëtari i Fondacionit Al Maktoum në mënyrë solemne përuruan projektit –ndërtesës së Këshillit të BI të Kamenicës.

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë dhe delegacioni i kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe antar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai në mënyrë solemne përuruan objektin vakufnor për Këshillin e BI të Kaçanikut.

Këshilli i Bashkësisë Islame në Gjakovë, mbajti sot mbledhjen e regullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari Dr. Valon ef.Myrta

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë dhe delegacioni i kryesuar nga Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe( EBA) dhe njëherësh është edhe antari i Fondacionit Al Maktoum në mënyrë solemne përuruan projektit –ndërtesës së Këshillit të BI të Kamenicës.

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës mbajti sot mbledhjen e rregullt, të cilën e hapi dhe e kryesoi kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, e cila funksionon në kuadër të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës mbajti sot takimin e rregullt me koordinatorët e saj. Në këtë takim qe i pranishëm Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, sekretari i Kryesisë Ahmet ef. Sadriu, drejtori i Shoqatës Behxhet ef. Ajvazi, si dhe koordinatorët e Këshillave të BI-së.

Në ambientet e Qendrës Islame në Katërkollë të Ulqinit në prani të zv. Reisit të Bashkësisë Islame të Malit të Zit, Omere ef. Kajoshaj, një delegacion nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës i prirë nga drejtori për kulturë dhe veprimtari botuese,Mr. Ramadan Shkodra.

Të shtunën me dt. 22.02.2020, u mbajt mbledhja e parë konstituive me anëtarët e rinj të Këshillit të Bashkësisë Islame të Gjakovës, me mandat 4 vjeçar 2020- 2024.

Haxhi Islam Rexha nga Gjakova ka dhuruar 13 ari tokë si vakëf për Këshillin e Bashkësisë Islame të Gjakovës.

Sot, më 19 shkurt, nën organizimin e Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, u nis grupi i radhës për kryerjen e Umres

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim ef. Tërnava me bashkëpunëtorë po qëndron për vizitë zyrtare në kryeqytetin e Katarit, Doha

Me rastin e fatkeqësisë së ortekut në Bahcesaraj të Turqisë dhe aksidentit të ndodhur në aeroportin Sabiha Gokcen në Stamboll, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava i ka dërguar telegram ngushëllimi presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe kryetarit të Dijanetit të Turqisë prof. dr. Ali Erbash në të cilin shkruan:

Video

APEL PËR NDIHMË për familjen 6 anëtarëshe nga Demjani, Gjakovë

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!