Artikuj

Barbara Drossel, shkencëtare e njohur gjermane e cila është profesor i fizikës teorike ligjëron në Universitetin e Darmstadt. Ajo ka tronditur opinionin, sepse si shkencëtare beson se Zoti e krijoi universin.

Intervistë me kryetarin e Unionit të Imamëve Shqiptarë në Zvicër, Nehat Ismaili

Në pjesën e parë të shekullit XX, të paktë ishin ata shqiptarë që kishin mundësi për të shkuar në haxhillëk. Asokohe, udhëtimi ka qenë tejet i gjatë dhe i mundimshëm dhe të jesh haxhi ishte respekt dhe nder i madh, tregon për Anadolu Agency, Shemsi Ajvazi, nipi i haxhi Ajvazit, haxhiut të parë nga Llapi, rajon në verilindje të Kosovës.

Nuk është e rrallë të dëgjojmë për shumë shqiptarë të cilët kanë bërë emër dhe janë bërë referencë botërore në shumë sfera jetësorë. Rast ilustrues për atë se çfarë mund të arrijnë shqiptarët nëpër botë, është edhe rasti i Nasirudin Nuh Nexhati, i njohur si Shejh Albani, që konsiderohet si dijetari i shekullit të kaluar, në shkencën e hadithit, në fenë islame.

Gjatë fjalimit që mbajti kryeministri, z. Rama, më 9 prill në programin festiv të organizuar nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë për nder të Profetit Muhamed, mes të tjerash u shpreh se ka ardhur momenti që shteti shqiptar të hapë dyert në shkolla që nxënësit të pajisen me njohuritë fetare përveç atyre shkencore, e se kjo nuk e cenon aspak laicitetin e shkollës sonë, por ndihmon në forcimin e themeleve të kulturës laike, e cila është e dobët dhe e pafuqishme që të përballet me format e ekstremizmit të dhunshëm. Ishin këto fjalë që shpërfaqën idenë e mësimit të fesë nëpër shkolla, dhe kjo gjë shkaktoi reagim të fuqishëm nga analistët, te të cilët pati si prej atyre që e mbrojtën dhe nga ata që i dolën kundra kësaj ideje.

Mijëra qytetarë shqiptarë, u bënë pjesë e programit festiv në përkujtim të Profetit Muhamed, paqja qoftë mbi të, organizuar për të njëmbëdhjetin vit radhazi nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë dhe Fondacioni Kulturor e Arsimor “Sema”.

Kur para dhjetë viteve qyteti indonezian BandaAceh u godit nga një cunami i madh, strukturat e vetme që i shpëtuan atij ishin xhamitë.

Intervistë me imamin veteran Bedri ef. Kida, ish imam në fshatin Cermjan, në xhaminë e Re, xhaminë e Hadumit, të Sofës, të Sefës dhe së fundmi në xhaminë e fshatit Lipovec, ku flet për ditët e tij të fëmijërisë, rinisë, shkollimit të mesëm, superior, inkuadrimin në detyrën e imamit, ballafaqimin e tij me forcat paramilitare serbe, angazhimin e tij në detyrën e imamit në xhaminë e fshatit Cermjan, takimin e tij të parë me ushtarët UÇK-se, angazhimin me shoqatat arabe për kthimin e kosovarëve nga Shqipëria për në Kosovë, caktimin e tij në detyrën e anëtarit të KBI-së etj.

Punimet për ndërtimin e Xhamisë së Namazgjasë në Tiranë e cila kur të përfundojë do të jetë më e madhja jo vetëm në kryeqytetin e Shqipërisë por në të gjithë Ballkanin, po ecin me ritme të shpejta.

Ajo çfarë i dallonte gratë sahabie (bashkëkohëse të Profetit a.s.) nga gratë e tjera ishte pikërisht thellësia e besimit të palëkundur në zemër, dashuria për Zotin dhe mishërimi i virtyteve më të larta hyjnore në moralin dhe karakterin e tyre.

Banoret e pare mysliman nga Perandoria Osmane kane ardhur ne SHBA ne vitin 1909, dhe kane ndertuar xhamine e tyre te pare ne vitin 1929.

Ata që hodhën firmat e tyre në faqet e “Drita Islame” nuk do të harrohen kurrë. Më të shquarit shkëlqyen si frymëzues, si pararendës dhe si bartës ndryshimesh të rëndësishme. Ata e kryen në mënyrë të shkëlqyer detyrën e tyre, duke e pasuruar biografinë, traditën dhe historinë e shtypit shqiptar islam, duke bërë që bashkëkohësit, ne sot, por edhe brezat e ardhshëm t’i kujtojnë me respekt për atë që bënë dhe për atë që lanë pas.

Të dielën, me 7 shkurt, në Burojë të Skenderajt u mbajt manifestimi ku u shënua 70 vjetori i pushkatimit të heroit kombëtar Mulla Ilaz Spahija- Broja. Me këtë rast, në xhaminë e Burojës, u zbulua pllaka përkujtimore kushtuar atdhetarit Mulla Ilaz Spahija – Broja.

Të dielën, me 7 shkurt, shënohet 70 vjetori i pushkatimit të heroit kombëtar Mulla Ilaz Spahija- Broja. Me këtë rast, nga ora 12:00, do të bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore në xhaminë e Burojës, ku Ilaz Spahija-Broja u emërua dhe shërbeu si imam që nga viti 1916, për ta vazhduar deri më vitin 1945.

Në qytetin Kasim të Arabisë Saudite është organizuar panair i përvitshëm nën kujdesin e rektorit të universitetit të këtij qyteti.

Imami Mustafa Efe, i cili duke i hapur dyert e xhamisë Aziz Mahmud Hüdayi në qarkun Üsküdar të Stambollit për macet endacake tregon dhembshurinë dhe mëshirën e fejës Islame. Ai me këtë sjellje shembullore u vlerësua edhe nga xhemati si dhe nga ndjekësit e mediave sociale, raporton Anadolu Agency.

Shamia ishte e vetmja pengesë për palestinezën 124 vjeçare, Merjem Hamdan Ammash, që të hyjë në Librin Gines si gruaja më e vjetër në botë.

Varfëria e tejskajshme, lufta me vdekjen për shkak të një sëmundjeje të rrezikshme, humbja e bashkëshortit dhe pesë fëmijëve, vuajtjet pa mbarim, beteja për t’i bërë ballë jetës vetëm për mbijetesë, si dhe besimi i patundur tek i Madhi Zot, janë shoqëruesit e pandashëm të përditshmërisë së 43 vjeçares Manushaqe Todaj nga Kukësi, e cila banon prej tetë vitesh në periferi të Tiranës së bashku me vajzën e saj.

Në nëntor të vitit të kaluar është hapur shkolla e parë e Hifzit (mësimit përmendësh të Kur'anit) në Sarajevë të Bosnjë e Hercegovinës me qëllim të rritjes së dashurisë ndaj Kur'anit tek fëmijët, raporton Anadolu Agency.

Besa Ismajli, një grua muslimane nga Kosova e cila është nderuar me titullin e “Ambasadore e Paqes” dhe ka marrë pjesë në një takim të organizuar nga presidenti Barack Obama për dialogun ndërfetar.

Video

APEL PËR NDIHMË për familjen 6 anëtarëshe nga Demjani, Gjakovë

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!