Lajme nga Bota

Më shumë se 30 dijetarë myslimanë do të jenë të disponueshëm gjatë gjithë kohës në Mesxhid Al-Haram, në Mekë, për t'iu përgjigjur pyetjeve të besimtarëve në lidhje me kryerjen e saktë të ritualeve të Umres

Anëtari i kryesisë së Komunitetit Musliman Shqiptar në Zvicër, njëherit edhe Imam i Xhamisë Mekka në Schaffhausen, Nimetullah ef. Veseli, me ftesë të Organizatës per dialog ndërfetar, mori pjesë në lutjet e paqes, me moton “Së bashku për paqe!”

Ministria Saudite e Çështjeve Islame, e përfaqësuar nga Sekretariati i Përgjithshëm për Ekspozita dhe Konferenca, së fundmi përuroi Ekspozitën e Kur'anit të Shenjtë në Mekë.

Ministria e Haxhit dhe Umres e Arabisë Saudite ka konfirmuar se më shumë se një milion besimtarë kanë falur namazin e xhumasë në Xhaminë e Madhe në Mekë pas heqjes së kufizimeve të Covid-19.

Unioni i Komuniteteve Islame të Italisë u ka kërkuar komuniteteve myslimane në vend dhe në mbarë Evropën që “të hapin dyert e qendrave të tyre në mënyrë që të mund të jenë strehë e sigurt për ata që ikin nga lufta në Ukrainë”.

Familjet myslimane në Ukrainë po përpiqen të mbështesin njëra-tjetrën me të gjitha mjetet e mundshme, në mënyrë që të zbusin tragjeditë e luftës dhe refugjatët me të cilat po përballen

Ministria saudite ka hequr kufizimin për marrjen e vaksinës COVID-19 për të hyrë në dy xhamitë e shenjta, Mesxhid al-Haram dhe Mesxhid an-Nabawi.

Gjatë Ramazanit namazi i teravive do të falet me pjesëmarrje të plotë të besimtarëve në xhamitë e shenjta Mesxhid al-Haram dhe Mesxhid an Nebawi

Rregullat e reja të Indonezisë që rregullojnë përdorimin e altoparlantëve për më shumë se 600 000 xhami të regjistruara, duket se kanë ndezur polemika në vendin me popullsinë më të madhe myslimane në botë.

Legjenda e futbollit holandez Clarence Seedorf ka njoftuar se është konvertuar në Islam. Ka qenë vetë ish-futbollisti që ka njoftuar këtë ndryshim në llogarinë e tij në Instagram.

Siç raporton Saudi Gazette, me afrimin e muajit të Ramazanit, aplikacioni Tawakkalna do të fillojë të hapë derën për njerëzit që duan të rezervojnë kohën për kryerjen e Umres gjatë muajit të shenjtë.

Fëmijët kthehen pasi Arabia Saudite heq kërkesat e moshës, përveç foshnjave për të hyrë në xhamitë e shenjta.

Gazeta Saudite raportoi se Ministria Saudite e Haxhit dhe Umres ka njoftuar se ka anuluar vizën e pritjes së Umres. Ministria tha se çdo zhvillim do të njoftohet përmes kanaleve të tyre zyrtare.

Medina në Arabinë Saudite është qyteti më i sigurt në botë për gratë që udhëtojnë vetëm. Studimi u krye nga InsureMyTrip, një uebsajt kryesor i sigurimit të udhëtimit.

Mbretëria e Arabisë Saudite ka njoftuar se pelegrinëve të veshur me pantallona të shkurtra u ndalohet hyrja në dy xhamitë e shenjta, Mesxhid al-Haram në Mekë dhe Mesxhid Al Nabawi në Medine.

Zyrtarët e Arabisë Saudite kanë ashpërsuar rregulloret për pelegrinët në Mekë dhe Medine duke nxjerrë udhëzimet e reja për Haxh dhe Umre

Modelja palestinezo-amerikane Bella Hadid kohët e fundit foli gjerësisht për gratë që mbajnë hixhab dhe kundër islamofobisë

Në Olten të Zvicrës, u mbajtë mbledhja e parë konstituive e kryesisë së re të Komunitetit Musliman Shqiptar në Zvicër.

Të gjithë pelegrinëve të Umres që mbërrijnë në Arabinë Saudite do t'u kërkohet të paraqesin një raport negativ të testit PCR

Rabini izraelit Israel Elbom u ndodh në Turqi, më saktë në Stamboll gjatë reshjeve të dendura të borës këtë javë, por u ndihmua nga xhandarmëria lokale, pas së cilës ai gjeti strehim në një nga xhamitë e qytetit gjigand turk.