Hapet solemnisht xhamia e re ne Wil te Zvicres

Më datë 13.05.2017 (e shtunë), në orën 13:00, solemnisht u bë hapja e Xhamisë së re në qytetin Wil, Kantoni St. Gallen, të Zvicrës.

Në një atmosferë impozante dhe festive, është realizuar ceremonia zyrtare e hapjes së xhamisë së re, para një publiku në numër të madh, të ardhur nga të gjitha anët e Zvicrës, Austria, Gjermania, Italia e Danimarka.
Të pranishëm ishin edhe përfaqësuesit e bashkësive islame nga Maqedonia, kryetari Sulejman Ef. Rexhepi, nga Kosova Kryemyftiu Naim Tërnava dhe Fikret Limani, kryetar i Bashkësisë Islame nga Lugina e Preshevës, të cilët para të pranishmëve u paraqitën me fjalimet dhe mesazhet e tyre të paqes dhe bashkëjetesës.
Këtë manifestim edhe më madhështor e bëri prezenca e një numri të madh të përfaqësuesve të kishave vendore, personaliteteve të jetës politike në rrafshin lokal dhe kantonal.
Urimet dhe mesazhet e të gjithë të pranishmëve, drejtuar publikun u fokusuan në drejtim të ruajtjes së vlerave të përbashkëta si respekti reciprok, bashkëjetesa, liria e shprehjes, dialogu dhe integrimi.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati

Komentet

No Comments!

Komento këtë artikull:

* Emri
* E-mail adresa juaj 1
* Your Comment 2

shkronja të mbetura.

 

Shkruaj kodin:

Captcha

 

* Fusha duhet të plotësohet patjetër


1. E-mail adresa juaj nuk do të publikohet, dhe do të jetë e dukshme vetëm për administratorët e faqës.


2. Islam Gjakova.net e posedon të drejtën e redaktimit, modifikimit dhe fshirjes së komenteve që kanë përmbajtje ofenduese, që fyejnë dikë dhe që nuk i përmbahen temës së artikullit. Gjatë komenteve gjithashtu nuk lejohet reklamimi i ndonjë ueb-faqe.