Shëndetësi

A e keni ditur që ajo që hani mund të përcaktoj nëse do të sëmureni me kancer? Dieta (gjërat që hani) mund të ju mbrojnë që të mos jeni njëri në mesin e 3 personave që preken nga kanceri në jetën e tyre. Cilat ushqime quhen super-ushqime anti-kancerogjene e që duhet t’i hani sa më shpesh.

Katekini (Catechin), bashkëdyzimi që gjendet në boronica aktivizon gjenin për djegie të yndyrave në qeliza të yndyrave në bark për të ndihmuar në humbjen e indit yndyror në zonën e barkut. Sipas hulumtimeve në Universitetin Tufts, konsumimi i rregullt i katekinit rrit humbjen e yndyrave në bark për 77 për qind.

Në gojën e shokut më të mirë të njeriut mund të jetojnë numër i madh i mikrobeve që sjellin sëmundje të rrezikshme, sikur që janë inflamacionet në tru dhe gangrena dhe për këtë ekspertët rekomandojnë që fëmijët nuk duhet që qenin, apo kafshën tjetër, ta puthin, që t’i lejojë t’i lëpijë nëpër fytyrë dhe me të shkojë në shtrat.

Shumica prej nesh kurrë nuk arrijnë të kuptojnë se trupi ynë është një makineri komplekse që i duhet sasi e mjaftueshme e mikroelementeve për të funksionuar në mënyrë optimale.

Disa studime të reja kanë shpjeguar se pektina dhe ekstraktet e pranishme në lëngun e mollës, besohet se kanë veti antikarcinogjene.

Si pjes e nje diete te shendetshme, ushqimet e plota luajn role te rendesishem duke i ndihmuar trupit tone qe te funksionojne ne menyre optimale.

Kivi është një nga frutat me vlerat më të larta ushqyese.

Si mund të ruani peshën normale të trupit? Konsumoni 1 filxhan çaj kamomili të ngrohtë menjëherë pas vakteve të ushqimit.

Diabetes mellitus në popull njihet si sëmundje e sheqerit. Në esencë diabeti ka të bëjë çrregullim të shfrytëzimit të insulinës nga qelizat e trupit të njeriut.

Frutat e mollës, përpos shijes së këndshme përmbajne edhe shumë veti pozitive që ndihmojnë shëndetin e njeriut.

Brokoli së shpejti do të përdoret për parandalimin, por edhe për shërimin e kancerit të gjirit, thonë shkencëtarët.

Vite me radhë njerëzve u është thënë se kemoterapia është e vetmja mënyrë të provohet ( „të provuarit '' është termi i vërtetë ) eliminimi i kancerit. John Hopkins tregon se ekziston edhe një mënyrë tjetër.

Molla Ka shije freskuese, është ushqim ideal për cilëndo pjese të ditës. Pos këtyre ajo sjell me vete edhe pese dobi të fshehta për organizmin tuaj.

Duhanpirja dëmton organizmin brenda pak minutash dhe jo vitesh.

Grejpfruti ndihmon në humbjen e kilogramëve të tepërt, ndërsa shkencëtarët mendojnë se efekti i tillë i grejpfrutit është i lidhur me ndikimin e tij në uljen e nivelit të insulinës në gjak.

Duke zbuluar në lëngun e shegës përbërësit që ndalojnë përhapjen e kancerit, shkencëtarët po formulojnë terapi të reja në rrugën e parandalimit të tij.

1 mg hudhër baras me 15 mg penicilinë. Hudhra vret jo vetëm bakteret, por dhe viruset.

Konsumimi i nje gote me leng shege ne stinen e saj eshte shume i dobishem per shendetin e njeriut.

Sipas specialistëve, të cilët vlerësojnë rëndësinë e ushqyerjes në parandalimin e kancerit, antioksiduesit, vitaminat dhe polifenolet janë lëndët më të rëndësishme në shpëtimin nga kjo sëmundje shkatërruese.

Ekstraktet e farave të rrushit përmbajnë molekula, që janë në gjendje të luftojnë në mënyrë efikase qelizat neoplastike malinje. Megjithëse bëhet fjalë vetëm për të rezultate të kryera në fazë eksperimentale, rezultatet e para të studimit të kryer nga ekipi i prof. Xianglin Shi, i Universitetit të Kentakit (SHBA), në këtë drejtim janë vërtetë inkurajuese.