Shëndetësi

Qaji i përbërë nga lulet e hibiskusit është pjesë e mjekësisë popullore tradicionale në shumë kultura nëpër botë.

Vaji i Lirit bëhet nga farat e lirit, e liri është një lule me petale ngjyrë blu.

Studimi që vë alkoolin në krye të listës së lëndëve më të dëmshme ka qenë një befasi e pakëndshme, e ngjashme me rrufenë prej qiellit, për ata që vazhdojnë konsumimin e alkoolit me pretekstin se në të nuk shohin ndonjë të keqe.

Nga vaji i mentës e deri te çimçakizi me përbërësit e lëvores së Manjolias, Barbara Lantin, një studiuese bakteriologe amerikane na tregon alternativat e trajtimit për uljen e aromës së pakëndshme të frymëmarrjes Majdanozi i freskët

Edhe preshi, ashtu sikundër qepa, në gjendje të freskët ka veti bakteriostatike, nxit veprimin tretës të zorrëve, ndikon në uljen e presionit të gjakut

- I -

Çajrat nuk mund t’i shërojnë të gjitha sëmundjet, por zbusin shumë dhembje. Kështu që, para se të merrni barnat, provoni dhuratën e natyrës.

Vjeshta është edhe stina kur shumë njerëz fillojnë të ndërmarrin masat mbrojtëse para stinës së ftohtë të dimrit.

Astma bronkiale është sëmundje kronike obstruktive e rrugëve të frymëmarrjes e cila shkakton probleme serioze gjatë frymëmarrjes.

Përfitimiet shëndetësore nga çaji i kamomilit janë pranuar dhe janë gjerësisht të njohura për shekuj me radhë.

Edhe pse sipas zakonit 1 deri 3 hurme hahen në iftar çdo ditë gjatë muajit të Ramazanit, hurmat gjithashtu vijnë me një bonus të dobive shëndetësore.

Lulet e shegës përmbajnë taninë dhe kanë veti rrudhëse dhe tonike

Qepa me nje shije të veçanta e të këndshme, qepa shpesh përdoret si një bazë për supat, rizotot, mishrat dhe salcat.

Rrallëherë ndonjë pemë paraqet një kombinim të këtillë të shijes së mirë dhe dobive të shumta për shëndet.

Shalqiri është i pasur me elektrolite dhe ujë, pra lufton vapën tropike, etjen dhe dehidrimin.

Edhe pse format e shfaqjes së tij janë shumë të ndryshme e të rrezikshme për shëndetin e njeriut, ne gjithmonë e kemi emërtuar thjesht me të njëjtin emër.

Portokalli...

Manaferra është frut i ëmbël në shije, shpesh mund të ngatërrohet edhe me qershinë.

Sipas ekspertëve mjekësorë, uji ndihmon në eliminimin e toksinave dhe bën lëkurën e butë, pasi largon celulitin.

Çka përmban brokuli?

Video

Hytbeja e Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava, e mbajtur me rastin e festës së Fitër Bajramit (video)

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!