Lajme nga Bota

Administratorët e Xhamisë së Madhe vazhdojnë të përmirësojnë shërbimet e tyre duke sjellë më shumë komoditet për mysafirët e Allahut.

Masjid an-Nabawi (Xhamia e Pejgamberit a.s.) aktualisht përdor robotë dezinfektues që kombinojnë procese të automatizuara dhe gjysmë të automatizuara

Thirrja e parë e ezanit në Xhaminë e Madhe të Kölnit, Ditib lejohet pas një marrëveshjeje me bashkinë e qytetit. Për kritikët është tolerancë më shumë se sa duhet.

Bashkë me Shoqatën Myslimane të Newfoundland-it dhe Labrador-it, Qeveria e Newfoundland dhe Labrador e njohin tetorin si Muajin e Historisë Islame.

Më 01 tetor 2022, delegacioni i Bashkësisë Islame të Kosovës, i përbërë nga drejtori për Diasporë në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ekrem ef. Simnica, dhe drejtori i Medresesë “Alauddin” në Prishtinë prof. Fadil Hasani, morën pjesë në ceremoninë e hapjes së xhamisë së re “Ebu Hanife” në qytetin Troisdorf të Gjermanisë.

Hana Muhammad Rafeeq, e cila prezanton veten si zhvilluesja më e re e Apple iOS, tha se i dërgoi një email Tim Cook, duke ia shpjeguar aplikacionin dhe arritjet e tjera CEO i Apple.

Më 26.09.2022, në xhaminë e Wilit u mbajt seminari i radhës me imamët e Zvicrës, të organizuar nga Qendra Zvicerane për Islam dhe Shoqëri (SZIG) nga Friburgu, Federata e Organizatave Islame në Zvicër (FIDS), si dhe organizatat e tjera etnike, në mesin e të cilave ishte edhe Komuniteti Musliman Shqiptar në Zvicër.

Është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare Dr. Jusuf el-Karadavi, themeluesi dhe ish Kryetari i Unionit Botëror të Dijetarëve Islamë, i cili ia kushtoi jetën shpjegimit të udhëzimeve të Islamit

Robotët e predikimit dhe recitimit të Kuranit së shpejti do t'u shërbejnë besimtarëve në Xhaminë e Madhe.

Përmbytjet e shpejta për shkak të shirave të dendur që goditën Pakistanin gjatë muajve të fundit kanë detyruar miliona njerëz të humbasin shtëpitë, familjet, punën, pronat dhe madje edhe jetën e tyre.

Sipas Frost dhe Sullivan, kompanitë globale po përfshijnë gjithnjë e më shumë produkte dhe shërbime hallall në portofolet e tyre.

Ëndrrat e saj nuk kishin kufi. Hava Maloku kishte pasur gjithmonë ambicie për të punuar në kompani të mëdha, mirëpo nuk e kishte menduar që do të gjente një vend pune pikërisht në një kompani gjigante siç është LinkedIn.

Tina Rahimi tërhoqi vëmendjen e publikut pasi u bë boksierja e parë femër muslimane që përfaqësoi Australinë në Lojërat e Commonwealth që filluan javën e kaluar në Birmingham, Angli.

Pas dy vitesh pengesa parandaluese që rrethojnë Qaben e Shenjtë

Praktika vjetore për ngritjen e Kisva-së (mbulesa e Qabesë) në përgatitje për sezonin e Haxhit është planifikuar për të dielën mbrëma, 20 qershor 2022, sipas programit.

Hutbeja e Haxhit 2022 do të përkthehet dhe transmetohet në 10 gjuhë.

Grupi i parë i pelegrinëve të Haxhit, i përbërë nga 290 persona, mbërriti në Mekë nga Turqia të dielën.

Ministria Saudite e Haxhit dhe Umres u ka mundësuar pelegrinëve nga Evropa, Amerika dhe Australia që të regjistrohen elektronikisht për sezonin e haxhit të këtij viti, njoftoi të hënën Agjencia Saudite.

Ministria e Haxhit dhe Umres e Arabisë Saudite ka zbuluar logon e Haxhit 2022.

Arabia Saudite ka ndarë kampe për strehimin e pelegrinëve vendas si pjesë e përgatitjeve për sezonin e ardhshëm të Haxhit.