Kinezja 134 vjeçare - a mund të jetë ajo njeriu më i vjetër në botë?

Ujgurja Almihan Seyiti ka festuar ditëlindjen e 134-të.

Thuhet se ajo ka lindur më 25 qershor 1886 nën sundimin e perandorit të dinastisë Qing Guangxu.

Mediat kineze pretendojnë se Almihan Seyiti është shtetasja më e vjetër në vend, ani pse autenticitet i të dhënave të lindjes mbetet për t’u verifikuar.

Nëse pretendimet e zyrtarëve janë të vërteta, Seyiti mund të jetë njeriu më i vjetër në historinë e regjistruar të njerëzimit.
Kjo grua e moshuar thuhet se ka jetuar në tre shekuj dhe ka përjetuar dy luftëra botërore.

Në vitin 1903, zonja Seyiti u martua në moshën 17vjeçare. Ajo thuhet se ka birësuar një djalë dhe një vajzë me burrin e saj.

Mediat perëndimore, megjithatë, kanë vënë në dyshim vlefshmërinë e epokës së zonjës Seyiti, megjithë kartën e saj të identitetit.
Regjistrimet e lindjes së Almihan nuk mund të verifikohen kurrë plotësisht për shkak të të dhënave jo të besueshme dhe të mungesës së regjistrimit nga rajonet përreth të Dinastisë Qing, veçanërisht për pakicat etnike. Ajo mund të ishte 27 vjet më e vjetër se personi më i vjetër që jeton aktualisht në Guinness, Kane Tanaka e Japonisë, e cila në janar mbushi 117.Guinness Records World tha që nuk ishte ftuar të verifikonte në mënyrë të pavarur moshën e Almihan.

Megjithatë ajo është e akredituar nga Records Shanghai China dhe Carrying the Flag World Records, e cila është e regjistruar Shanghai, Lijiang, Hong Kong dhe Londër.


Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Intervistë në Tv Syri Vision: Kryetari i KBI Gjakovë, Dr. Valon ef. Myrta