"Sky Mussallah" - dhoma më e lartë e lutjeve në botë - me pamje nga Qabeja e Shenjtë.

Dhoma e lutjeve, e vendosur mes kullave binjake të hotelit Jabal Omar, është bërë e njohur si dhoma më e lartë e lutjeve në botë.

Hoteli Jabal Omar, një destinacion mikpritjeje luksoze në zemër të Mekës, ka posedon "Sky Mussallah" - dhomën më e lartë të lutjes në botë - me pamje nga Qabeja e Shenjtë.

"I projektuar për të shkëlqyer në çdo pëllëmbë, “Sky Mussallah” është një mishërim i përsosur i përsosmërisë së pashembullt arkitekturor të hotelit," thuhet në një njoftim për shtyp. “Sky Mussallah” u mundëson mysafirëve që të zhyten në shpirtëroren e plotë, derisa shikojnë monumentet madhështore të Mekës. Ajo është projektuar posaçërisht për të ofruar një lidhje të përzemërt me rrethinën e saj të shenjtë, duke ofruar një pamje mahnitëse të Mesxhid Al-Haram me një pamje të plotë të Qabes së Shenjtë.”

E vendosur në urën ndërlidhëse që lidh dy kullat, në 179 metra nga niveli i brendshëm i hotelit, Sky Mussallah është futur së fundmi në Rekordet Botërore Guinness, e njohur si "Dhoma më e lartë e lutjes brenda një urë qiellore."

Kjo arritje ishte rezultat i shkëlqimit arkitektonik dhe krijimtarisë së pakufishme, duke përdorur teknologji të fundit dhe duke përdorur pajisje speciale për të projektuar hapësirën. Me një peshë prej 650 tonësh, ura e saj prej çeliku u montua fillimisht në 312 metra mbi nivelin e detit përpara se të ngrihej në nivelin përfundimtar ku lidh kullat binjake të hotelit në katet e 36-të, 37-të dhe 38-të.

Khalid Al-Amoudi, CEO i Jabal Omar Development Company, tha: “Jemi të entuziazmuar që kemi hyrë në rekordet prestigjioze Guinness me Sky Mussallah tonë mahnitës. Ky hap i jashtëzakonshëm është një simbol i përkushtimit tonë të palëkundur për të ofruar përvoja të pakrahasueshme për pelegrinët dhe mysafirët. Me vendndodhjen e tij kryesore në qendër të kullave binjake të hotelit, Sky Mussallah është vërtet befasues dhe është një pamje që duhet vizituar për këdo që kalon nëpër qytet.”

Musallah është mjaft e gjerë për të akomoduar rreth 520 njerëz, pasi shtrihet në 550 metra katrorë, duke e bërë atë të përsosur për lutje pavarësisht nga koha e ditës. Ndërsa agimi shpërthen mbi Mekë, vizitorët mund të dëshmojnë bukurinë mahnitëse të zgjimit të qytetit të shenjtë, duke i transportuar ata në një mbretëri të qetësisë dhe paqes së plotë. Kur dielli fillon zbritjen e tij, mussallah shndërrohet në një vend të shenjtë qetësie, me rrezet e diellit që veniten duke pikturuar një gamë tonesh të ngrohta, duke krijuar një strehë të shenjtë për soditje dhe lutje.

Mark Kirby, kreu i Emaar Hospitality Group, pronar i hotelit, tha: “Është një arritje e madhe që më në fund të hapim qiellin tonë mahnitës Mussallah. Ne presim me padurim të mirëpresim vizitorët për të përjetuar spiritualitetin që ofrohet në këtë vendndodhje të pakrahasueshme. Si pjesë e zinxhirit tonë të larmishëm të hoteleve, Adress Jabal Omar Makkah qëndron si një pikë referimi ikonë në qytetin e Mekës, duke përzier stilin luksoz të Address Hotels + Resorts me traditat e pasura arabe të Arabisë Saudite. Është bërë shpejt një pikë qendrore për qytetin dhe ne jemi të emocionuar për atë që e ardhmja ka për këtë hotel të mrekullueshëm.”

I lançuar në fillim të këtij viti, Address Jabal Omar Makkah është hoteli më i madh brenda portofolit Address Hotels + Resorts.Nuk ka artikull pas ketij.

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!

Video

Pak, por e vazhdueshme