Lajme nga Bota

Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka deklaruar se asnjë haxhi që ka marrë pjesë në haxhin e këtij viti, deri më tani nuk, është infektuar me koronavirus.

Qytetarë nga Stambolli dhe të ardhur nga qytete dhe shtete të tjera mbushën xhaminë dhe sheshin e Ajasofjes me dëshirën për të falur namazin e Kurban Bajramit

Haxhilerët e ardhshëm mbërritën në Mina nën hijen e masave emergjente të marra për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Sot në Arabinë Saudite ka nisur Haxhi, ku për herë të parë në historinë moderne numri i besimtarëve do të jetë i kufizuar.

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar

Spitalet në terren, personeli mjekësor dhe klinikat në vendet e shenjta janë përgatitur për Haxhin 2020.

Arabia Saudite njoftoi se grupet e haxhilerëve që do të kryejnë Haxhin kanë filluar të vijnë në qytetin e shenjtë të Mekes

Xhamia e Ajasofjes sot rihapet sërish për adhurim me namazin e xhumasë për herë të parë pas 86 vitesh,

Shërbimet kompetente turke janë afër përfundimit të përgatitjeve për namazin e parë të xhumasë, i cili do të kryhet të premten pas 86 vjetësh në xhaminë Hagia Sophia në Stamboll.

Fjalimi i Biden filloi duke kujtuar fjalët e Profetit Muhamed – “Paqja dhe bekimi i Zotit qoftë mbi të”: “Kush nga ju shikon një vepër të keqe, le ta ndryshojë atë.”

Abdurrahman Baysoy, pronar i Hotelit Baykal, i vendosur në rrethin Fatih të Stambollit, ofron akomodim falas për ata që vijnë të marrë pjesë në hapjen e Xhamisë Hagia Sophia për lutje me 24 korrik.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë bërë histori, pasi kanë nisur për në hapësirë misionin e tyre. Sonda “Hope” u lëshua me një raketë nga një port hapësinor në Tanegashima të Japonisë.

Kryesia e Çështjeve Fetare (Dijanet) e Turqisë, organi i lartë fetar i vendit, tha se afresket në Ajasofja nuk do të pengojnë namazin.

Imami i parë i Hagia Sophias, në rihapje të saj pas shumë dekadash shndërrimi në muze, do jetë nga Ballkani.

Gjykata e Lartë Administrative e Turqisë anuloi vendimin e Këshillit të Ministrave me datë 24 nëntor 1934 për kthimin e Shën-Sofisë nga xhami në muze

Shirin Nazirmadova, një mjeke nga Taxhikistani Jugor, ka kursyer për vite me radhë për të shkuar në Haxh, pelegrinazhin që të gjithë muslimanët e aftë duhet ta bëjnë një herë në jetë.

Ministria për çështje fetare të Marokut, pas konsultimit me autoritetet shëndetësore dhe administrative, njoftoi se nga 15 korriku do të nis rihapjen e xhamive në mënyrë graduale

Arabia Saudite ka njoftuar për regullat shëndetësore që synojnë parandalimin e përhapjes së virusit të ri të koronës gjatë sezonit të haxhit në vitin 2020

Studentët e Brukselit organizuan një protestë kundër ndalimit të shamisë në një kolegj universitar në Bruksel.

Hidhërimi mbretëroi midis miliona muslimanëve pasi Arabia Saudite mori vendimin për të zvogëluar numrin e pelegrinëve në Haxhin e këtij viti