Lajme nga Bota

Gjyqtarëve që drejtojnë katër divizionet më të mira të Anglisë gjatë Ramazanit u është kërkuar të ndërpresin ndeshjet për të lejuar lojtarët që agjërojnë

Ish-futbollisti i Manchester Unitedit dhe disa skaudrave tjera në Europë, Patrice Evra i përket fesë islame dhe përmes një video në rrjetet sociale ka uruar muajin e Ramazanit që fillon nga dita e nesërme.

Të dielën më 26 mars, Fondacioni Chelsea do të organizoj një Iftar të Hapur në anën e fushës në Stamford Bridge

Futbollisti i talentuar i akademisë së Manchester United-it ka bërë xhiron e internetit për video të tij duke recituar Kur'anin. Në një postim të vëllait të tij, Amir Ibragimov 15-vjeç shihet duke recituar një pjesë të Surës Al-Furkan brenda qendrës Trafford.

Enver Beganoviq, 52 vjeç, nga Cazin, i cili jeton në Austri, ka përshkuar 1500 kilometrat e para nga gjithsej 6600 kilometra rrugës për në Mekë, ku synon ta kryejë Haxhin këtë vit.

Më 28 janar 2023, në prani të një numri të madh të publikut vendor dhe mysafirëve, dhe me një program të larmishëm , Xhamia “ Hëna e re “ në Kruezlingen të Zvicrës , ka shënuar 30-vjetorin e veprimtarisë së saj.

Sipas një studimi të ri nga Statistikat e Holandës, emri Muhamed doli të jetë emri i dytë më i popullarizuar për djem të porsalindur në Holandë në vitin 2022.

Sipas Ministrisë së Haxhit dhe Umres, një nga kërkesat për haxhinjtë që dëshirojnë të kryejnë Haxhin këtë vit është që të kenë plotësuar të gjitha dozat e vaksinës kundër COVID-19.

Ylli i Marokut, Hakim Ziyech thuhet se ka dhuruar bonusin e tij për bamirësi pas paraqitjes së tij të bujshme në Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar.

Afro 30 milionë besimtarë kanë përfituar nga shërbimet vullnetare në Xhaminë e Madhe në Mekë që nga fillimi i vitit të kaluar Hixhri deri në tremujorin e parë të vitit aktual (1444 h)

Mbi 2.2 milionë shishe ujë Zemzem janë shpërndarë në Xhaminë e Shenjtë të Pejgamberit a.s. në Medine, gjatë tremujorit të parë të vitit aktual Hixhri

Popullsia myslimane në Angli dhe Uells është rritur ndjeshëm vitet e fundit.

Emiratet e Bashkuara Arabe, njoftuan se kishin përfunduar përgatitjet përfundimtare për të nisur roverin e saj në Hënë në misionin e parë hënor të kryer nga një vend mysliman.

Nabeela Syed, indiano-amerikane, hyri në histori si femra e parë muslimane që u zgjodh në Asamblenë e Përgjithshme të Shtetit të Illinois

Kultivimi i bashkëjetesës mes komuniteteve fetare në Zvicër është një traditë e bukur që ushqehet çdo ditë, edhe me veprime konkrete.

Xhamia Fatih në Amsterdam hapi dyert e saj për më shumë se 1000 vizitorë jomuslimanë këtë vit gjatë Natës vjetore të Muzeve.

Himer të shtunën ndau fotot e saj me hixhab pranë Qabesë , vendit më të shenjtë të Islamit në Mekë, dy ditë pasi ajo njoftoi se kishte pranuar Islamin.

Muralet, të cilat përmbajnë thënie të ndryshme profetike mbi mëshirën, bamirësinë dhe veprat e mira, shihen në rrugë të ndryshme në të gjithë vendin e Gjirit.

Këtë javë Ausma Malik ka bërë histori duke u zgjodhur si gruaja e parë muslimane me hixhab që ulet në Këshillin e Qytetit të Torontos.

Një zjarr i madh shkatërroi Xhaminë e Madhe të Qendrës Islamike në Xhakarta.