Artikuj

Besimtarët myslimanë në diasporë janë duke përjetuar një Ramazan krejtësisht ndryshe, nga Ramazanet e viteve të kaluara për shkak të pandemisë COVID-19.

Pavarësisht lehtësimit të masave për qarkullim, qytetarët po ndjejnë mallë për xhamitë, për iftarët e përbashkëta me familjarë e miq.

Nën rrapin qindra vjeçar në xhaminë e Isa Beut në Shkup, këtë muaj të Ramazanit nuk do të mbahen ligjërata fetare.

Aq më pak në këtë xhami, si rezultat i pandemisë nga virusi KOVID-19, nuk do të ketë falje t

Gjatë muajit të Ramazanit, besimtarët myslimanë nuk hanë dhe nuk pinë nga lindja e Diellit deri në perëndim të tij.

Me emrin e Zotit të Mëshirshëm, Mëshirëplotë

Shaban Mavriqi, tashmë 64-vjeçar është duke përjetuar në katër javët e fundit, diçka që nuk e kishte imagjinuar asnjëherë.

Me anë të një lidhje haxhi Resul ef. Rexhepi ish sekretari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, iu është drejtuar besimtarëve dhe opinionit të gjerë me disa mesazhe që përcill nga Nata e Israsë dhe Miraxhit.

Në konferencën ndërkombëtare ndërfetare e cila po zhvillon punimet në Zagreb kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myfiu Naim ef. Tërnava u paraqit në sesionin e katërtë me kumtesën e tij.
Sesionin e katërtë e udhëheqi Dr. Mustafa Ceriq ish Myftiu i Bosnnjës ku pjesëmarrës në këtë sesion ishin :Myftiu i Kosovës Naim ef. Tërnava , Myftiu i Bullgarisë Dr. Mustafa Haxhi, Dr. Ibrahim Nexhmi këshilltar i Myftiut të Egjiptit, Dr. Hasan Musa zv. Myfti i Suedise, dhe dr. Ba Humam nga Britania e Madhe.
Gjatë fjalimit të tij Myftiu Tërnava foli dhe theksoi vlerën e madhe që posedon kombi shqiptar në përgjithësi, dhe shoqëria kosovare si shembull i harmonisë dhe tolerancës ndërfetare mes konfesioneve të ndryshme.
Në vijim fjalimi i plotë i Myftiut në Konferencë.

Pavarësisht që kanë kaluar 21 vjet, hoxha Isa Tërshani nga Shtimja i ka të freskëta përjetimet nga kjo ngjarje e rëndë dhe e paharruar që tronditi botën mbarë.

Artan Demiri nga Shkupi, themelues i grupit "Zjarrfikësit Vullnetarë", po ndihmon në aktivitetet e kërkim-shpëtimit së bashku me anëtarët e tjerë të këtij grupi të formuar para dhjetë vitesh

Xhamia shqiptare në qytetin e Melburnit, e para në këtë metropol të Australisë dhe e ndërtuar në një ndërtesë të zbrazur në lagjen “Carlton” nga myslimanët me origjinë shqiptare, shënoi 50-vjetorin e themelimit.

Objekti historik i ndërtuar në shekullin e 18-të, që nga rigjallërimi në vitin 2005 ka nxjerrë 50 hafëzë të diplomuar

Sekretari i BIK-ut, Ahmet Sadriu, në një intervistë për ekonomiaonline thotë se tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet e duhura për këtë udhëtim.

Sot mbushen 15 vjet nga dita e ndarjes nga jeta të H. Hafiz Sabri Koçit – Pishtarit të ringjalljes islame në Shqipëri.

Të nderuar

Vëllezër dhe motra!

Teksa gishtërinjtë e tij lëvizin lehtë mbi fletët e librit të tij të preferuar, formimi i shkronjave të të cilët është përdorur sistemi gjashtë pikash, Bardhi shprehet se jeta e tij nuk është e njëjtë që kur ka filluar ta lexojë Kur’anin

Jetmir Hila, 34-vjeç, falë këmbënguljes së tij, aktualisht agjëron, punon, por edhe ndjek shkollën

Të nderuar besimtarë!
Vëllezër e motra!
Të nderuar qytetarë të Kosovës

- I nderur Kryetar i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Bujar efendi Spahiu
- I nderuar reis i Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Sulejman efendi Rexhepi
- Të nderuar udhëheqës e drejtues të Komuniteteve tonave fetare nga Shqipëria, Kosova e viset shqiptare të Maqedonisë së Veriut
- Të respektuar autorë të veprës që po promovojmë sot
- Të nderuar pedagogë e studentë
- Të nderuar imam dhe efendilerë
- Vëllezër e motra

Video

Pjesë nga fjalimi i Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava për luftën e UÇK-së

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!