Rajoni

Më datat 31 mars dhe 1 prill 2018, në ambientet e Hotel “Monarc” në Tiranë, Shoqata Kulturore “Gruaja” organizoi konkursin e Kuranit “Pranvera e zemrave”.

Dje në lagjen Seravë të Shkupit, e banuar kryesisht me shqiptarë, ka ndodhur një mrekulli. Një kurbetçar i Maqedonisë ka vizituar disa dyqane të lagjes dhe ka kërkuar nga pronarët e tyre t’ia deklarojnë të gjitha borxhet e familjeve të varfra, që blejnë gjera ushqimore me hua. Më pas kurbetçari, identiteti i të cilit nuk dihet, i ka paguar të gjitha borxhet e hallexhinjve dhe është larguar nga dyqani.

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në bashkëpunim me Qendrën Bamirëse dhe Humanitare “Mbreti Selman”, ndërmarrin fushatën e bamirësisë në ndihmë të 1000 familjeve me vështirësi ekonomike në mbarë vendin.

Komuniteti Mysliman i Shqiprisë në bashkëpunim me Fondacionin “Fundjavë Ndryshe” ka nisur fushatën e dhurimin të gjakut për fëmijët talasemikë.

Të shtunën, më 24.03.2018 në Rijasetin e Bashkësisë Fetare Islame u mbajt trajnimi për auditor intern të kompanive që kanë implementuar ose janë në fazën përfundimtare të implementimit të Standardit Hallall.

Persona të paidentifikuar kanë sulmuar duke rrahur brutalisht Nezir Salihoviç, imam në Novi Pazar të Serbisë.

Më datat 17 dhe 21 mars 2018, në ambientet e Shoqatës Kulturore “Gruaja”, u zhvilluan gjysmëfinalet e Konkursit Kombëtar të Kuranit për qytetin e Tiranës.

Hafizi i mirënjohur Ammar Basiç nga Sarajeva në profilin e tij në Facebook në një mënyrë interesante falënderoi futbollistin egjiptian Muhammed Salah, për nder të të cilit përkrahësit e ekipit anglez ‘Liverpool’ këto ditë kanë kënduar këngën ku thuhet: "Edhe unë dua të jem musliman dhe të ulem në xhami."

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar të gjithë besimtarët se Xhamia e Et’hem Beut në Tiranë, Xhamia e Pazarit në Gjirokastër, Xhamia e Beqarëve dhe Xhamia Mbret në Berat, duke nuk do të jenë më në funksion të besimtarëve për të kryer ritet e tyre fetare.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Z. Skender Brucaj, priti në një takim pune Ministren e Kulturës, Znj. Mirela Kumbaro, takim në të cilin u firmos marrëveshja e restaurimit të 5 xhamive: Xhamia e Et’hem Beut në qendër të Tiranës, Xhamia e Beqarëve, Xhamia Mbret dhe Teqeja Halvetiane në Berat si dhe Xhamia e Pazarit në Gjirokastër.

Dijetari i njohur nga Tetova, Mulla Mahmud Asllani, u nderua nga Mbretëria e Arabisë Saudite për kontributin e tij të dhënë në mësimin e fesë islame dhe në nxjerrjen e gjeneratave të tëra të hafizëve të Kur’anit Famëlartë.

Mulla Mahmud Asllani është shpallur si Mualimi më i sukseshëm në nivel botëror.

Dijetari shqiptar ka kontribuar në shkollimin e mbi 150 hafizëve, të cilët sot shërbejnë si imam në Tetovë, Kosovë, Turqi, Bosnje, Zvicër, Gjermani, Danimarkë, dhe vende të tjera. /mesazhi/

Xhamia e Tophanës, më e madhja në Maqedoni, e cila është duke e ndërtuar nga ana e Fondacionit Turk të Çështjeve Fetare (TDV), pritet të hapet në vitin 2020, raporton Anadolu Agency (AA).

Rijaseti i Bashkësisë Islame në BeH, Departamenti i Çështjeve Fetare të Rijasetit, në bashkëpunim me Qendrën Kulturore "Mbreti Fahd" dhe Fondacionin "Hifzi i Kur'anit të Shenjtë" në Sarajevë, organizon konkursin e dytë në hifz dhe xhuzin e 30-të të Kur'anit të shenjtë në nivel të Rijasetit.

Komuniteti mysliman i Shqipërisë kujton sot 27 vjetorin e rihapjes së xhamisë Et’hem Beut

Me rëndësi është që në shkolla të kthehet edukimin fetar. Në Bosnje dhe Hercegovinë është rivendosur dhe në këtë drejtim BeH ecën para Malit të Zi, tha në një intervistë Mitropoliti i Malit të Zi Amfilohije, i dyti për nga grada në mesin peshkopëve në kishën Ortodokse serbe me rastin e festës së Krishtlindjeve ortodokse.

Në qytetet e rajonit të Sanxhakut nuk do të ketë organizim të Vitit të Ri, festime dhe koncerte në sheshe dhe në të hapur. Vetëqeverisja lokale në komunën e Sanxhakut për herë të dytë me radhë do të alokojë fondet e ndara për festimet publike për qëllime humanitare dhe ndihmë për fëmijët pa prindër, njofton tesheshi.com

Kreu i Bashkësisë Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi është nderuar me çmimin presidencial “për arritje jetësore” nga presidenti i SHBA-ve, Donald Tramp.

Myftinia e Krujës ka organizuar një simpozium për Krenarinë e Njerëzimit, Profetin Muahamed a.s.

“Muhamedi a.s, Profeti i Mëshirës” titullohej programi i cili u organizua në Xhaminë e Golemit.

Në mbledhjen e fundit të Myftinisë së Shkupit, veç tjerash janë propozuar edhe kandidatë të mundshëm për postin e myftiut të kësaj Myftinie.

Video

APEL PËR NDIHMË për familjen 6 anëtarëshe nga Demjani, Gjakovë

Na ndiqni

Lexoni lajmet më të fundit nga rrjetet tona sociale!