Lajme nga Bota

Ombudspersoni i Barazisë i Suedisë vendosi në favor të një gruaje muslimane, e cila u ankua se ishte detyruar të hiqte shaminë e saj nga një mjek në një qendër shëndetësore në qytetin qendror të Uppsala marsin e kaluar.

Xhamia në Ayodhya, e cila është xhamia më e madhe në Indi, do të emërohet sipas Pejgamberit Muhamedit (s.a.w.s.), Muhamed Bin Abdullah.

Sipas raporteve është bërë zyrtarisht e ditur se Linja Ajrore Kombëtare Saudite është gati të përdorë aeroplanët elektrik si një mjet transporti për pelegrinët për t'u ndihmuar të udhëtojnë midis Xhedas dhe Xhamisë së Madhe.

Për ta bërë më të lehtë për besimtarët që të gjejnë rrugën e tyre rreth Xhamisë së Madhe gjatë pelegrinazhit, Agjencia Saudite përgjegjëse për dy vendet më të shenjta të Islamit në Arabinë Saudite ka nënshkruar një kontratë për të eksploruar ndarjen e Xhamisë së Madhe në zona të ndryshme.

Autoritetet e shtetit më të populluar të Indisë kanë vendosur të shkurtojnë fondet për shkollat myslimane, gjë që do të çojë në humbjen e mijëra vendeve të punës dhe probleme serioze në arsim.

Në Mine do të ndërtohen 12 kulla rezidenciale ku do të qëndrojnë pelegrinët gjatë Haxhit. Kullat do të kenë objekte të përmirësuara sipas Komitetit Kombëtar për Haxhin dhe Umren.

Viti 2023 dëshmoi një numër rekord prej 13.55 milionë pelegrinësh të Umres.

Autoritetet e Chita-s, e cila ndodhet në territorin Zabajkalje të Siberisë lindore, Rusi, po zgjedhin një vend për ndërtimin e një xhamie të re

Studimi sociologjik u realizua nga instituti autoritar amerikan i opinionit publik Gallup në 141 vende përmes anketimit të qytetarëve.

Boksieri i famshëm profesionist amerikani Gervonta Davis u konvertua në Islam, gjë që ishte një surprizë e madhe për fansat e tij.

Australia do të dërgojë ekipin e saj më të madh të boksit në Lojërat Olimpike të Parisit 2024.

Minaret e fundit të Xhamisë së Madhe janë kurorëzuar me Gjysmëhënën si pjesë e zgjerimit më të madh të vazhdueshëm në historinë e vendit të shenjtë.

Ndërsa numri i pelegrinëve pritet të rritet, ministria saudite e Haxhit ka prezantuar një sërë rregullash të reja dhe ka vendosur të ndërtojë më shumë ndërtesa për akomodimin e tyre

Është zbuluar pamja e re e zgjerimit të Xhamisë së Madhe. Në një video të shpërndarë në internet, shihet se të gjitha rrugët për në Mesxhid al-Haram do të pësojnë një ndryshim të rëndësishëm.

Japonia, e cila njihet për kulturën e pasur dhe peizazhet mahnitëse, po bën bujë për ngrohtësinë dhe mikpritjen e saj të jashtëzakonshme

Meka, Arabia Saudite, vendi më i shenjtë për myslimanët, është goditur nga një stuhi dhe shira ekstreme, duke i detyruar banorët të qëndrojnë brenda dhe autoritetet të mbyllin shkollat.

E gjithë Franca e admiron të riun mysliman Ezzedine Hamdi, i cili shpëtoi 17 persona, duke përfshirë një foshnjë, të bllokuar në zjarr.

Sipas informacioneve, Danimarka dhe Suedia po mendojnë të nxjerrin ligje për të ndaluar djegien e Kuranit

Një vendim i zyrtarëve irakianë për të rrënuar një minare 300-vjeçare që është atraksion turistik në qytetin Basra, ka nxitur pakënaqësi të komunitetit lokal.

Në trotuaret dhe shtigjet që besimtarët frekuentojnë gjatë vizitës së tyre në Xhaminë e Profetit a.s., janë instaluar pajisje inteligjente që lëshojnë aroma aromatike në ajër.