Rajoni

Nga dje xhamitë në Bosnjë e Hercegovinë janë hapur pjesërisht për një numër besimtarësh, pas mbylljes rreth dy mujore për shkak të COVID-19.

Ndër masat e ndërmarra nga bashkësia islame e vendit, po ashtu theksohet se duke filluar nga muaji prill të gjithë të punësuarit në BFI, do të marrin rrogë minimale prej 14.500 denarë

Nën atmosferën e trishtë nga koronavirusi, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, si mesazh të mëngjesit ka përzgjedhur një tjetër referenca nga historia islame.

Bujar Spahiu, kryetar i Komunitetit Musliman Shqiptar ka dhënë një mesazh sensibilizues për të gjithë shqiptarët.

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit ka marrë disa masa për të mbrojtur qytetarët nga një infektim i mundshëm me COVID-19.

Kryeministri Rama pati një takim me krerë të besimeve kryesore fetare, duke iu këshilluar ata që të shmangin sa munden tubimet të cilat janë pjesë e ritualeve.

Qindra muslimanë nga qytete të ndryshme të vendit u mblodhën në namazin e parë të xhumasë në Xhaminë e Lubjanës, e cila gjithashtu është xhamia e vetme me minare në Slloveni, ndërtimi i së cilës përfundoi para pak kohe

Në Lubjanë është hapur Qendra kulturore islamike bashkë me xhaminë e parë në Slloveni, pesëdhjetë vjet pas kërkesave të para për ndërtim.

Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur ditën e enjte me dt. 16.01.2020, mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2020.

Përfundon trajnimi tre ditorë mbi mirëdrejtimin dhe marketingun me temë: “Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve”

Janë mbushur 14 vite që kur u nda nga jeta patrioti dhe hoxha i njohur nga Sllupçani, Mulla Jakup Hasipi. Ai humbi jetën më 6 janar të vitit 2006, në një aksident trafiku në autostradën Shkup-Kumanovë.

Nën kujdesin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Komiteti i Bashkuar Kuvajtjan për Bamirësi në bashkëpunim me Institutin Islamik për Kërkime dhe Trajnime dhe Fondacionin Publik Awqaf, zhvilluan ceremoninë e hapjes së trajnimit me temë: “Mirëdrejtimi dhe Marketingu për Zhvillimin e Vakëfeve”.

Presidentja kroate, shumë e simpatizuar edhe nga publiku shqiptar Kolinda Grabar-Kitaroviç ka ftuar personalisht Elvis Naçin në Zagreb një javë më parë, në mbrëmjen e bamirësisë të organizuar për të mbledhur fonde për të prekurit nga tërmeti.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, priti sot në një vizitë në selinë e institucionit, Delegacionin e Unioneve të Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, Gjermani, Austri dhe Itali.

Dita e Xhuma ka qenë në çdo xhami të Shqipërisë ditë solidariteti dhe lutjeje për të prekurit nga tërmeti. Besimtarët i janë përgjigjur thirrjes së Komunitetit Mysliman të Shqipërisë dhe janë lutur bashkërisht për njerëzit që kanë humbur jetën, të afërmit e tyre dhe për të gjithë të prekurit.

Ezani i parë pas 107 vitesh është thirrur sot nga Xhamia e Ali Pashës në Ohër, e restauruar nga Drejtoria e Përgjithshme e Vakëfeve të Turqisë.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu i shoqëruar nga përfaqësues të tjerë të institucionit si dhe Rektori i KU Bedër, Prof. Dr. Ferdinand Gjana, vizituan sot familjet e prekura nga tërmeti në Thumanë.

KMSH, thirrje për solidarizim me familjet e prekura nga tërmeti

Të dashur qytetarë!

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë solidarizohet me të gjithë të dëmtuarit dhe të prekurit nga tërmeti në Tiranë, Durrës, Krujë dhe qytetet e tjera.

Cikli i mbrëmjeve fetare “Frytet e Besimit” u zhvillua mbrëmjen e djeshme në xhaminë “Paskuqan 2” Tiranë, duke filluar kështu sezonin e ri të referimeve me tematika të ndryshme fetare me besimtarët myslimanë në mbarë vendin.